Hayaller ve başarı

Eğitim-öğretimde basmakalıp, gelenekçi sistemden sıyrılarak, öğrencilerin farklı yeteneklerini ortaya çıkarmaya çalışan idealist öğretmenleri seviyorum.
Geçtiğimiz günlerde bunun iki güzel örneğini gördüm.Erdek’in Çayağzı İlkokulu öğretmeni Eren Tüm, öğrencilerine, hiç gezip görmedikleri Kapıdağ’ı yazdırdı. Bazı öğrenciler, Kapıdağ’ı hayal gücüyle kaleme alırken, bazıları ise yine hayali olarak bu dağın resimlerini çizdi. Öğretmen Eren, bunları “İlk Kitabım” ismiyle bir araya getirdi.
Bandırma Fatih Ortaokulu öğrencileri ise bir “Şiir Ağacı” projesini yaşama geçirdi. Bir ağaca asılan, edebiyatımızın ölümsüz birçok şiiri. Aynı okulun öğrencilerinin yazdığı masallar da yine bir kitapta toplandı.
Ne zaman bu çabaları görsem, aklıma “Ölü Ozanlar Derneği” filmi gelir. Gençlik idealizmi ve romantizmi kucaklayan, özellikle öğretmenlerin mutlaka izlemesi gereken o müthiş film. Robin Williams’ın canlandırdığı o idealist öğretmen John Keating’in öğrencilerine verdiği inanılmaz ruh!
“Ölü Ozanlar Derneği”, “Disiplinli eğitim sistemine hoşça kal” derken, her şeyin kitabına göre olmaması gerektiğine işaret eder ve didaktik öğretimin terk edilmesi mesajı verir.
Öğretmenlik, sadece teorik bilgileri aktarmak değildir, kuşkusuz. Öğretmenlik, öğrencilere vizyon kazandırıp farklılık yaratmaktır. Her öğrencinin en az bir yeteneği vardır. Önemli olan bunu açığa çıkarmaktır. Öğretmenin görevi, öğrencileriyle anlamlı ilişkiler kurabilmesi ve duyarlı bir toplum yaratmasıdır. Okul ise toplumdan ve çevreden soyutlanmayarak yaşamla iç içe olmalıdır.
Öğretmen, öğrencilerine özgürlüğü, yaşamı yeniden kavramayı, onların iç dünyalarına yolculuk yapmayı öğretmelidir. Bunu iyi kavrayan öğretmen, öğrencilerine özgüven ve kişilik aşılar.
Kim ne derse desin, düşünceler ve sözcükler yaşamı değiştirir.
Ne düşündüğümüz, ne olduğumuz ve nereye varmak istediğimizi sorgulamalıyız.
Unutmayalım ki hayallerimizin sınırı yoktur. Onların peşinden koşmaktan vazgeçmemeliyiz. Hayal etmek, başarmanın en önemli adımıdır.
 

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
hizmet koşulları.

Yorumlar