BİLİYOR MUYDUNUZ? ( Mustafa Kemal Atatürk Hakkında Az Bilinen Şeyler )

    Mustafa Kemal Atatürk geçmişten bugüne dünyada çok tanınan ve hakkında konuşulan bir devlet adamıdır. Onun hakkındaki bazı şeyleri zaman zaman yabancılardan öğreniyoruz. İnternet aracılığı ile gelen bir belgenin bazı bölümlerini paylaşmak istedim. İşte az bilinen birkaç şey…

               
M. Kemal Atatürk bir geometri kitabı yazmıştır. Üçgen, açı, dikdörtgen gibi ve 48 tane geometri teriminin (Türkçe)isim babasının bizzat kendisidir.
- Norveç`de "Atatürk gibi olmak" diye bir deyim olduğunu. ''Atatürk Çiçeği”nin adını, çiçeği bulan Wanderbit Üniversitesi Profesörlerinden Doktor Kirk Landın`in koyduğunu ve bu çiçeğin tüm dünyada bu isimle üretilip satıldığını biliyor muydunuz?
- Yunan başkomutanı Trikopis`in, hiçbir zorlama ve baskı olmadan her Cumhuriyet Bayramında Atina'daki; Türk büyükelçiliğine giderek, Atatürk`ün resminin önüne geçtiğini ve saygı duruşunda bulunduğunu biliyor muydunuz?
- “Mimber'' adında bir gazete çıkarttığını ve 52 sayı yayımlanan gazetede ilk defa sansür kelimesi geçtiğini biliyor muydunuz?
- Kurtuluş Savaşı'nda rütbe alan birçok kadın askerlerimizin olduğu, dünya tarihine geçen tek bir üsteğmenimizin olduğunu, Üst teğmen Kara Fatma'nın 700 erkek, 43 kadından oluşan bir müfrezenin reisliğine bizzat Atatürk, tarafından atanmış olduğunu biliyor muydunuz?
-Bir röportajda “Birleşmiş Milletlere üye olmayı düşünüyor musunuz? ‘diye sorulduğunda "Şartlarımızı koyarız, kabullerine bağlı. Biz müracaat etmeyiz üye olmak için, davet gelirse düşünürüz" dediğini ve
bunun üzerine BM yasasının değiştirildiğini ve üyeliğe davet edilen ilk ülkenin Türkiye Cumhuriyeti olduğunu biliyor muydunuz?
- 1938'de, General McArthur'un en zor, en problemli, en buhranlı döneminde, danışman, senatör ve bakanlarından oluşan yüz yirmiden fazla kişiye; "Şu anda hiçbirinizi değil, büyük istidadı ile Mustafa
Kemal'i görmek için neler vermezdim" dediğini biliyor muydunuz?
- 1938'de Ata`nın ölümünde Tahran gazetesinde yayınlanan bir şiirde; "Allah bir ülkeye yardım etmek isterse onun elinden tutmak isterse başına Mustafa Kemal, gibi lider getirir" dediğini biliyor muydunuz?
-1996'da Haiti Cumhurbaşkanı’nın vasiyetinde, mezar taşına yazılmasını istediği metinde; 'Bütün ömrüm boyunca Türkiye'nin lideri Mustafa Kemal ATATÜRK'ü anlamış ve uygulamış olmaktan dolayı mutlu öldüm' yazdığını biliyor muydunuz?
-2000'de ABD Başkanı'nın milenyum mesajında;''Milenyumun hiç şüphe yoktur ki; tek devlet adamı Mustafa Kemal ATATÜRK'tür. Çünkü o yılın değil asrın lideri olabilmeyi başarmış, tek liderdir' denildiğini biliyor muydunuz?
-2005'de Amerika'nın en ünlü ekonomistlerinden birisi olan Mr. Johns`un önerisinin 'Türkiye ekonomiyle savaşta bir tek Atatürk'ü örnek alsın yeter' olduğunu biliyor muydunuz?


 

 

 

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
hizmet koşulları.

Yorumlar