Güneşi Çok Özlemişiz

Kış ve soğuk bu sene o kadar uzun sürdü ki, yaz ancak haziran ortasında teşrif etti. Yani yaz, bayramla birlikte geldi.

 

 

 Durum böyle olunca güneşe hasret milyonlar, kalabalıkmış, trafikmiş, hiç sorun etmeden sahil bölgelerine aktı. Bayram tatili süresince Türkiye resmen öbek öbek yer değiştirdi. Kuzeydekiler, güneye, doğudakiler batıya veya başka başka kombinasyonlar. Ama çoğunluk tek bir adrese yöneldi: sahil kenarında bir mekan. Üç tarafı denizlerle çevrili, dört denizli ülkemizde bu bayramda sahiller doldu taştı. Marmara, Ege, Akdeniz, Karadeniz. Denize kıyısı olan her kent, her kasaba tıklım tıklımdı. Normalde bayramlarda pek seyahat etmekten hoşlanmam. Malum her yer çok kalabalık olur. Ne denizin tadını alırsın, ne de tatilin keyfini çıkarabilirsin. Ancak bu sene güneşi ve denizi o kadar özledik ki, benim için de bayram, tatil oldu.

Biz Ayvalık ve Asos tarafındaydık. Arife günü gittiğimiz için çok kalabalık yoktu. Ege'nin serin sularının tadını çıkarttık. Sonra bayram geldi. Bayramla birlikte, muazzam bir insan güruhu... Farklı yerlerde bulunan hangi arkadaşımla konuşsam aynı şeyi söylediler. "Burada iğne atsan yere düşmez." En çok da Bodrum'da bulunan arkadaşlarım isyanlardaydı. Bayramın ikinci günü resmen Bodrum'un girişinde uzun araç kuyrukları oluşmuş. Bir yerden bir yere gitmek eziyete dönüşmüş. Deniz desen durum aynı. Dip dibe şezlonglar, et ete insanlar. İstanbul'da kalanlar da yakın yerlere koşmuş. Kilyos, Şile plajları, Bodrum'u aratmamış.

Asos da kalabalıktı, ama biz böyle bir manzaraya tanık olmadık çok şükür. Kadırga koyu gene muhteşemdi. 4 gün güneş, deniz yetti. Bir de dönüş trafiğini hesaba katınca, 1 gün erken dönmeye karar verdik İstanbul'a. Sonradan dönüş çilesini ekranlarda izleyince, ne kadar isabetli bir karar verdiğimizi anladık.

İyisiyle kötüsüyle bir bayramı daha geride bıraktık. Vatandaş denize ve güneşe doydu, boş tesisler nedeniyle kan ağlayan turizmciler de yerli turiste. Aslında turizmciler fiyatları biraz daha düşük tutsalar, yani en azından yurt dışından gelen yabancı turistlere uyguladıkları paket programları uygulasalar, hem tesisler dolar taşar, hem de kendi ülkesinde pahalılık nedeniyle tatile çıkamayan yerli turistler tatil yapma imkanı bulur.