Temmuza Kadar İlaç Yok !

Meme kanseri hastaları geçen Ocaktan bu yana çok ciddi bir krizle karşı karşıya.

 

 

 

On binlerce kadın, meme kanseri tedavisi için kullandıkları Tamoxifen etken maddeli ilaçlarını eczanelerde bulamıyorlar. Yani büyük badireler atlatıp kanseri yenen hastalar, hayatlarını sürdürebilmek için her gün içmeleri gereken haplarından yoksunlar ve büyük korku içindeler. Konuyla ilgili kaleme aldığım bu üçüncü yazı ve ilacın akıbetiyle ilgili nihayet bir açıklama yapıldı. İlacı piyasaya süren firmanın 8 Mayıs 2017 tarihli açıklamasında ilacın ancak Temmuz ayında eczane raflarında olacağı belirtildi. İşte yazıdan bazı satır başları.

 

 

“Bir süreden beri sosyal medyada ve yazılı basında sıkça duyulan Tamoxifen-(….) pazarda bulunamayışıyla ilgili sizi bilgilendirmek istiyoruz.

Türkiye pazarında, meme kanseri tedavisinde kullanılan iki adet Tamoxifen etken maddeli ilaçtan bir tanesinin pazardan ani bir kararla çekilmesi sonucunda, bu ilacı kullanan tüm hastalar, Tamoxifen-(….) adlı ilacı talep etmeye başlamışlardır.           Bu durum, Tamoxifen-(…) satışlarında planlanmayan bir artışa sebep olmuştur. Ocak 2017 tarihinden itibaren, firma olarak kontrolümüz dışında gelişen bu talep artışına zorlukla cevap verebildik.

Tamoxifen-(…) adlı ürünümüz piyasaya aylık bazda planladığımız miktarlardan çok daha fazla vermemize karşın, artan taleple birlikte ilaç hızla tükenmiştir. Ve mayıs itibarıyla ilaç stokları tümüyle tükenmiştir.                                              

İçinde bulunduğumuz durumda, Türkiye’deki hastaların mağduriyetini minimuma indirebilmek için sorunun ortaya çıkmasından itibaren Sağlık Bakanlığımızla da yakın istişare ve işbirliği içindeyiz. Firmanın bu ürünü üretebilen tüm üretim tesislerinde seferberlik sonucu temmuz ayı itibarıyla talebin karşılanması mümkün gözükmektedir”.

Saygılarımızla

Ürkütücü tablo böyle. Meme kanseri tedavisinde kullanılan tek ilaç, mayıs ayı itibarıyla artık piyasada yok. Firmanın yaptığı açıklamaya göre, ilaçsız geçecek daha 2 koca ay var. Peki aylardır ilaçlarını alamayan hastaların akıbeti ne olacak? İlacı kullanamamalarının, tedavinin seyri açısından ne tür zararları var, ya da bu durum her hangi bir hayati tehlikeye yol açar mı? İşte bu kritik noktada bakalım Sağlık Bakanlığı ne açıklama yapacak?