Meme Kanseri İlacı Bulunmuyor

 

“Ben Melisa, 2 yıldır kanserle yaşıyorum. Sevdiklerimin yanındaysam, işime devam ediyorsam bunu 1 yıl boyunca düzenli olarak kullandığım ilaca borçluyum.

 

 Ne var ki şu günlerde sağlığım tehdit altında! Çünkü beni hayata, en önemlisi sevdiklerime bağlayan ilaç eczanelerde bulunmuyor. Benim gibi ilacını alamayan on binlerce hastayla aynı korkuları, endişeleri paylaşıyoruz. İlacımıza ulaşabilmemiz için lütfen en kısa zamanda kampanyamı imzalayıp bize destek olur musun?”

Melisa Kayalı

 

Bu ileti bana önceki gün mail adresimden ulaştı. Dünyanın en büyük imza platformu change.org üzerinden. Melisa Kayalı gibi meme kanseri tedavisi gören on binlerce kadın adına bir imdat çığlığıydı bu çağrı. Bu çığlığı bundan 3 ay önce kaleme aldığım yazıda duyurmuştum. Meme kanseri tedavisinde kullanılan ilacın piyasada bulunamamasıyla ilgili sıkıntıya dikkat çekmiştim. Şimdi o sıkıntı, artık ciddi boyutlara ulaştı. Ulaştı çünkü her yıl Türkiye’de en az 20 bin kadına meme kanseri teşhisi konuluyor ve kadınlarda en sık görülen kanser tipinin ilacı piyasada bulunmuyor. Üstelik bu ilaç, meme kanseri tedavisi gören kadınların 10 yıl boyunca ve her gün kullanması gereken bir ilaç! Yani olmazsa olmaz!

Aslında kriz, meme kanseri tedavisinde kullanılan ilacın piyasadan kalkmasıyla patlak verdi. Bu konuda çeşitli rivayetler dolaştı ortalıkta. Bir rivayete göre, yurt dışında yaklaşık 90 liraya satılan bu ilaç bizde 10 küsur liraya satılıyordu. Yani arada çok ciddi bir fark vardı. Bunun üzerine ilacı piyasaya süren firmayla, Sağlık Bakanlığı arasında sorun çıktı. Pazarlıklar sonuç vermeyince ilacın ruhsatı iptal edildi ve ilaç Türkiye piyasasından çekildi. Her gün kullanmaları gereken ilaçlarını eczanelerde bulamayan meme kanseri tedavisi gören kadınlar büyük bir korku yaşadılar. Sonra başka bir ilaç adı telaffuz edilmeye başlandı Onkologlar tarafından. tamoxifen etken maddeli başka bir ilacı yazmaya başladı doktorlar. Ancak, ilaç piyasaya çıktıktan hemen sonra kara borsa oldu. Yine eczane kapılarında yine aynı panik yaşanmaya başlandı. İlacı bulanlar şanslıydı. Onlar da stoklu almaya çalıştılar. Zira 10 mg olan ve içinde 50 tablet bulunan ilacın kullanım dozu her gün 20 mg. Yani bir kutu ilaç sadece 25 gün yetiyor. Sonrası… Sonrası muamma. İşte bu bilinmezlik tedavi gören kadınları çok endişelendiriyor. Hepsinin ortak istediği ilaç krizinin bir an önce çözülmesi. Eğer çözülmezse, binlerce kadının hayatı tehlikede demek!