Yaşlılık Çok Zor

Bu hafta yazımı veteriner kliniğinden yazıyorum.

 

 

 

Geçen cumartesi gününden bu yana her gün buradayız. Benim dünyalar tatlısı oğlum Crunch, ayağımın dibinde sessizce gibi yatıyor. Ön patisine serum bağlı.

Uzun süredir bu dönemin gelmesinden endişe ediyordum. Bence bir canlının en zor süreci. “ Yaşlılık”. Tıpkı insanda olduğu gibi, hayvanlar aleminde de çok sıkıntılı bir dönem. Belki de onlar için daha zordur, zira konuşamıyorlar ve dertlerini anlatamıyorlar.

Crunch da bir süredir keyifsizdi, doğru düzgün mama yemiyordu. O iştahlı, hareketli köpek bir anda ağırlaştı, yavaş hareket eder oldu. Yaşına bağladım önceleri, belki de 1 ay önce kaybettiğimiz sitemizin güzel kızı Zeytin’in ölümü onu etkiledi diye geçirdim içimden. Çünkü Zeytin, son döneminde bizim evin konuğuydu. Zeytin’i yeni kaybetmiştik, umarım Crunch’da da bir sorun yoktur diyerek 13 yıldır her türlü kahrımızı çeken Veteriner Hekim arkadaşım Alp Yılmaz’ın kliniğinde soluğu aldım. 13 yıldır kahrımızı çekiyor diyorum, zira sadece sahipli köpeklerimiz için değil, sitemizde her hastalanan, yaralanan sokak köpeğinin, kedinin imdadına o koşmuştur. Sokak hayvanlarının tedavisinde kimi zaman bizden hiç para talep etmemiş veya yarısını almıştır. Hem iyi bir hekim, hem de tam bir hayvan severdir. Diyeceksiniz ki, veteriner hekimler tabii ki hayvan sever olurlar. Yok, öyle değil maalesef. Nice veteriner gördüm, kedi, köpekten nefret eden. Nice veteriner gördüm kliniğinde parayla hayvan satan. Alp Yılmaz onlardan değil. Sağ olsun, var olsun sevgili veterinerimiz.

Crunch’ın her döneminin tanığı olduğu için o da bir şeylerin ters gittiğini hemen anladı. Testler yapıldı, böbrek yetmezliği teşhisi koydu. Ama nereden kaynaklanıyordu bu yetmezlik? Onun için de Doppler çekildi ve Crunch’da kalbe bağlı böbrek yetmezliği olduğu anlaşıldı. İlk başta sıkı bir şok yaşadım. Çünkü böyle bir rahatsızlığın geri dönüşü yoktu. Üstelik güzel oğlumun yaşı da ilerlemiş, 13 olmuştu. Sonra veteriner arkadaşım rahatlattı beni. “Nasıl kalp hastaları ömürlerini ilaç kullanarak sürdürüyorlar, Crunch’ın da böbrek yetmezliği sorunu aşılırsa, o da bundan sonraki ömrünü kalp ilaçları kullanarak geçirecek” dedi. Yani önce böbrekteki sorunun çözülmesi gerekiyordu.

İlk şoku atlattıktan sonra elimde reçeteyle gittiğim eczanede ikinci bir şok yaşadım. Veterinerim reçeteye insanlarda kullanılan böbrek yetmezliği ve kalp ilaçları yazdı ve beni uyardı. “Böbrek ilacı biraz tuzludur haberin olsun”. Gerçekten de eczacı, böbrek ilacının fiyatını söyleyince ağızım açık kaldı. İçinde sadece 4 ampul bulunan iğnenin fiyatı tam 900 liraydı! Hemen aklıma, sosyal güvencesi olmayan on binlerce böbrek hastası geldi. Çünkü bu iğne sadece 1 aylık tedavi içindi. Ve sosyal güvencesi olmayan bir hasta bu ücreti nasıl karşılardı? Kafamda bin bir düşünce, “Allah böbrek hastalarının yardımcısı olsun” diyerek ayrıldım eczaneden.

Bir süre Petivet veteriner kliniğinde nöbetimiz var. 1 ay boyunca alacağı serum ve ilaçlar sonucunda Crunch’ın durumu belli olacak. İnanıyorum ki, güçlü, mücadeleci, melek oğlum bu badireyi de atlatacak ve sağlığına kavuşacak.