TAYLAN ERTEN

Yoksul dipte milyarder zirvede

0

   1917 yılından beri ABD’de yayımlanan Forbes, küresel zenginleşmenin ve zenginlerin “nabzını” tutan bir iş dergisi. Her yıl “servet esaslı” dolar milyarderleri listesi yapar ve yayımlar. Merak eden, listede kimler inmiş kimler çıkmış, kimler yeni milyarder olarak girmiş, isim isim öğrenir.

0
TAYLAN ERTEN

Yerli ve milli üretim aranıyor!

0

    Türkiye, gerçek yerli ve milli üretim şansını 1940’lı yıllarda kaybetti. O yıllar, tıpkı bu yıllar gibi dünyanın “yeniden yapılandırıldığı” uzun bir dönemin başlangıcıydı. İkinci Dünya Savaşı’nın sonuydu. Yeni bir tarihin ilk sayfaları yazılıyordu. Teoride kalkınma iktisadı, pratikte kalkınmacı devlet zamanıydı. Ekonomi politikaları bu temel üzerinde şekilleniyordu.    

0
TAYLAN ERTEN

Yitik ülke Suriye’nin…

0

 Resmi beyanlara göre 3,4 milyonluk bir “mülteci/ilticacı/sığınmacı” nüfus. Dört sosyo ekonomik grup. Kalın profil şu: Hali vakti yerinde veya paralarını Türkiye’ye aktarmış zenginleri, çoluk çocuk, başta İstanbul olmak üzere büyük kentlerde yaşıyor. İstanbul’da özellikle Taksim çevresinde gecelemesi ortalama en az 250-300 liralık oteller “tuzu kuru” Suriyelileri “ailece” ağırlıyor. Savaş mavaş pek umurlarında değil gibi…

0
TAYLAN ERTEN

Sermayeden al haberi!

0

     Türkiye ekonomisi sermaye özürlüdür. İki yakasını bir araya getiremez. Tasarruf potansiyeli son derece kısırdır. Mali sistem üzerinden sermayeye dönüşecek tasarruf gücü yaratamaz.

0
TAYLAN ERTEN

Mühendissiz teknoloji gelişir mi?

0

     Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı (UMAG)’nın eğitim seminerlerinde ekonomi gazeteciliği de yer alıyor. Öğretici olarak katkıda bulunduğum her dönemde iletişim, hukuk, siyaset bilimi, iktisat vb. fakültelerden mezun gençlerle tanışıyorum. Kimi gazeteci olmak, kimi farklı kariyer ümidiyle bilgi haznelerini zenginleştirmek isteyen; ama hepsi zorlu bir ülkede zorlu bir hayatın eşiğindeki gençler…

 

0
TAYLAN ERTEN

Ne olacak küresel yoksulların hâli?

0

      Her yıl olduğu gibi, 2017 yılının Davos’una (23-26 Ocak) kapsamlı bir yoksulluk raporu sunan İngiliz Uluslarası Yardım Kuruluşu Oxfam’ın İcra Kurulu Başkanı Winnie Byanyima “Milyarder patlaması gelişen bir ekonominin işareti değil başarısız ekonomik sistemin belirtisidir” demiş.

0
TAYLAN ERTEN

Sefalet ekonomisi! (Ekonomi gazeteciliğinin sefaleti)

0

 

   Lâfa nereden başlamalıyım, bilmiyorum. Eski New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg’in sahibi olduğu (ki, bu şehrin 100’üncü başkanıymış), finans ve ekonomi kanalının (Türkiye’de de Ciner grubu bünyesinde aynı isimle yayın yapıyor) oluşturduğu “Ekonomik sefalet” endeksinin Türkiye bulgularından mı?

0
TAYLAN ERTEN

Stajyer, bursiyer, kursiyer seferberliği

0

   TÜİK Ekim 2017 bazlı istihdam verilerini açıkladı. 3 milyon 287 bin resmi işsiz. Bu veriye göre, işsizlik geçen yılın aynı ayına nazaran l,5 puan azalarak yüzde 10,3’e gerilemiş. İyi de…

0
TAYLAN ERTEN

Türkiye’nin gerçek sorunları büyürken…

0

     Siyasetçilerin neredeyse günün 24 saatinde gazete sayfalarına, televizyon ekranlarına “takallüs etmiş” suratlarla yansıttıkları güncel politik gündemin arka planında Türkiye’nin gerçek gündemi gizli. Gerçek gündem, dünün değil; bugünün, yakın geleceğin sorunlarından oluşuyor.

0
TAYLAN ERTEN

Başka bir hâl hayal mi?

0

   Hükümet, 15 Temmuz 2016’da bastırılan darbe girişiminin ardından ilkini 21Temmuz 2016’da ilân ettiği olağanüstü hâli altıncı kez uzatmaya hazırlanıyor. Türkiye böylece toplam 15 aya ulaşan olağanüstü hâl “hâlinin” altıncı üç aylık dilimine girecek ve bitiminde bu rejim altında 18 ayı doldurmuş olacak. Sonrası, şimdilik belirsiz. Üç ay sonra yedinci uzatmayı da konuşabiliriz

0