TAYLAN ERTEN

Kimi, neyi, neden seçeceğiz?

0

   24 Haziran’da 1 cumhurbaşkanı ile  600 milletvekili seçilecek. Aynı günün gecesinde büyük olasılıkla geçici sonuçlar belirginleşecek.  O gün oylarını  kişi ve parti tercihlerine göre sandıklara atanlar da o sonuçlara bakıp 25 Haziran’dan itibaren nasıl bir Türkiye’de yaşamaya başlayacaklarını öğrenecekler.   

0
TAYLAN ERTEN

Yoksulluk üreten büyüme

0

   Ekonomide “büyüme” kavramı, ailesini günde beş-on ekmek ve bir tencere yemekle doyurmaya çalışan yoksulluk sınırı altındakilerin (yüzde 14,3); biraz daha üstte sürekli yoksulların (yüzde 14,6); biraz daha üstte hayatlarını maddi yoksunluk sınıfında tüketenlerin (yüzde 33) zihnine nasıl yansır?

0
TAYLAN ERTEN

Ekonomide ahlâk sorunu

0

   Etik de diyebilirdim, daha fiyakalı kaçardı!  Ama ahlâk daha “lök” bir sözcük. Üstelik daha şahsi, daha insani. “-Etik dışı” derseniz muhatabı fazla kitabi bulabilir, öznesi veya şahsiliğiyle ilintisini kuramayabilir.

0
TAYLAN ERTEN

Borç gırtlağa dayanınca…

0

   Ekonomide de “bıçak” kemiğe dayanır! Dayanmakta olduğu anlaşılıyor. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek –ki ekonomi yönetiminin en Hazine, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme, Merkez Bankası ve Sermaye Piyasası- gibi kritik dört kurumunun koordinasyonundan sorumludur- bir süredir özel sektörün birikimli döviz borcunun “riskli” bir seviyeye geldiğini, tedbir alınması gerektiğini ve hükümet olarak alacaklarını söylüyor.

0
TAYLAN ERTEN

Yoksulluk önce çocukları vurur!

0


    Bir 23 Nisan’ı daha geride bıraktık. Tam da Milli Mücadele’nin ölüm kalım günlerinde, 23 Nisan 1920’de açılan TBMM’nin 98. yaşını,  şayet sandıktan çıkarsa, “cumhurbaşkanı hükümet sistemi” gibi, icat edilmiş garip bir “yönetim tarzı” ile onay makamı düzeyine indirecek 24 Haziran 2018 seçimlerine 60 gün kala kutladık!

0
TAYLAN ERTEN

Yoksul dipte milyarder zirvede

0

   1917 yılından beri ABD’de yayımlanan Forbes, küresel zenginleşmenin ve zenginlerin “nabzını” tutan bir iş dergisi. Her yıl “servet esaslı” dolar milyarderleri listesi yapar ve yayımlar. Merak eden, listede kimler inmiş kimler çıkmış, kimler yeni milyarder olarak girmiş, isim isim öğrenir.

0
TAYLAN ERTEN

Ne olacak bu üretimin hâli?

0

   Memleketin hâli malûm. Siyaset kurumunun gündeminde kuru gürültüden, hiçbir derde çözüm olmayan tartışmalardan başka ne var? İktidar, muhalefet fark etmez; günün neredeyse 24 saatinde boş bulduğu her kürsüde, her ortamda konuşan siyasetçi, rakiplerine yönelik kaba ve boş eleştirilerin dışında, Türkiye ekonomisinin hangi temel sorununu irdeliyor, ekonominin geleceğine ilişkin hangi yeni ve ileri bir fikri, tasarımı, çözümü, politikaları öneriyor?

0
TAYLAN ERTEN

Yitik ülke Suriye’nin…

0

 Resmi beyanlara göre 3,4 milyonluk bir “mülteci/ilticacı/sığınmacı” nüfus. Dört sosyo ekonomik grup. Kalın profil şu: Hali vakti yerinde veya paralarını Türkiye’ye aktarmış zenginleri, çoluk çocuk, başta İstanbul olmak üzere büyük kentlerde yaşıyor. İstanbul’da özellikle Taksim çevresinde gecelemesi ortalama en az 250-300 liralık oteller “tuzu kuru” Suriyelileri “ailece” ağırlıyor. Savaş mavaş pek umurlarında değil gibi…

0
TAYLAN ERTEN

Yerli ve milli not!

0

   Moody’s, Fitch gibi küresel derecelendirme kuruluşları Türkiye ekonomisinin kredi notunu ne zaman düşürse, memleketi yöneten zevat küplere biner, ağzını açar gözünü yumar, o kuruluş hangisiyse verir veriştirir. Bu kadarla yetinmez, kafasındaki “çözümü” de ekler: Kendi derecelendirme kuruluşumuzu kuracağız!

0
TAYLAN ERTEN

Mühendissiz teknoloji gelişir mi?

0

     Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı (UMAG)’nın eğitim seminerlerinde ekonomi gazeteciliği de yer alıyor. Öğretici olarak katkıda bulunduğum her dönemde iletişim, hukuk, siyaset bilimi, iktisat vb. fakültelerden mezun gençlerle tanışıyorum. Kimi gazeteci olmak, kimi farklı kariyer ümidiyle bilgi haznelerini zenginleştirmek isteyen; ama hepsi zorlu bir ülkede zorlu bir hayatın eşiğindeki gençler…

 

0