TAYLAN ERTEN

Başka bir hâl hayal mi?

0

   Hükümet, 15 Temmuz 2016’da bastırılan darbe girişiminin ardından ilkini 21Temmuz 2016’da ilân ettiği olağanüstü hâli altıncı kez uzatmaya hazırlanıyor. Türkiye böylece toplam 15 aya ulaşan olağanüstü hâl “hâlinin” altıncı üç aylık dilimine girecek ve bitiminde bu rejim altında 18 ayı doldurmuş olacak. Sonrası, şimdilik belirsiz. Üç ay sonra yedinci uzatmayı da konuşabiliriz

0
TAYLAN ERTEN

DEİK meik derken…

0

  Diplomasi kavramı sadece siyaseti, devletlerarası ilişkileri kapsamıyor. Ekonomi diplomasisi diye bir kavram daha var. “İş diplomasisi” de diyebiliriz. Türkiye ekonomisinin küresel ağlara eklemlenmesiyle 1980’li yıllarda güncellik kazandı.

0
TAYLAN ERTEN

Üretimde çağa uymayan…

0

   Ankara’da şu sıralar asgari ücret tartışılıyor. Bu yazı yayımlandığında açıklanmış olabilir. Haberleri izleyenlerin bilecekleri gibi, bu işin üç tarafı var: Hükümet, patronlar ve işçi sendikaları. Tartışma ilk bakışta bu üç taraf arasında gibi görünüyor. Oysa, görüntüye aldanmayın. Tartışma esas olarak patronlarla işçiler arasında. Arada bir yerde durmaya çalışan hükümet kanadının işiyse, zor. İki sebeple:

0
TAYLAN ERTEN

Cehalet tavana vururken…

0

     Memleketin canına okunmuş eğitim sisteminde durmadan değiştirilen sınav düzenleri, tarikatlar, kimi vakıflar marifetiyle “dincilik sosuna” bulanan “müfredat” sokuşturmaları, imam hatip yönlendirmeli okul yerleştirme kaşkarikoları gibi “yenilikler” ahalinin cehalet ortalamasını yükseltirken, nitelikle ilgili bütün ölçütleri de altüst ediyor.

0
TAYLAN ERTEN

Çürüme yerinde durmaz!

0

   Gazetecilik, cumhuriyet tarihinin en berbat dönemini yaşıyor. En berbat; çünkü geçmişte de mesleğin “yüzünü kızartan” bir hayli sabıka kaydı var. Ama böylesi ne görüldü, ne de yaşandı.

0
TAYLAN ERTEN

Babayiğitler meydana çıktı ama…

0

   “Yerli otomobil” mi, “yerli ve milli otomobil” mi derkeeen… “Türkiye’nin otomobili”nde karar kılındı! Kaçınılmazdı; çünkü özellikle otomobil üretimi söz konusu olduğunda, saf anlamıyla yerli kavramı, otomotiv sektörünün boyunu çok aşan bir hayaldi. Eh, yerli olamayan “milli” de olamayacağı için “Türkiye’nin otomobili” gibi, geniş bir isimlendirmeyle yola çıkıldığı görülüyor.

0
TAYLAN ERTEN

Bilimle hurafe arasında

0

   Türkiye’nin iki gündemi var: Siyaset güdümlü açık gündem ve temel sorunların şekillendirdiği gerçek fakat örtülü gündem. Siyaset güdümlü gündemin ülkenin temel sorun ve ihtiyaçlarıyla ilgisi yok. İktidar tarafından belirleniyor, muhalefet peşine takılıyor. İçeriksiz, çapsız, suçlamacı, küfürbaz, köpürtülü bir gündem bu. Çoğu kez gerçek hiçbir sorunu çözmeyen kuru gürültüden ibaret.

0
TAYLAN ERTEN

Yerli otomobil hikâyesi

0

   Okuduğum habere göre, yerli otomobil üretecek firmalar belli oluyormuş. Kurulması öngörülen girişim grubuna katılacak firmalar belirlenmiş. Sayılarının “üçten fazla olduğu” kulislerde konuşuluyormuş. (Hacer Boyacıoğlu, Hürriyet, 31.10.2017.)

0
TAYLAN ERTEN

Utanma duygusunu yitirince…

0

   Bireylere ve toplumlara değer katan kavramlardan biri utanma duygusu olsa gerek. Bireylerde ve toplumda bu duygu ne kadar güçlüyse, rüşvet, yolsuzluk gibi ahlâk ve yasa dışı eylemler o ölçüde azalıyor.

0
TAYLAN ERTEN

Teknoloji beleşçiliği

0

   Futbol âleminin eleştiri gündeminde hakemler birinci sıradadır. Büyüklü küçüklü her takım, bulunduğu lig hangisiyse, kaybettiği her maçtan hakemi sorumlu tutar! Penaltısını vermemiştir, ofsaytı görmemiştir, top yerine önüne gelen rakibi “şutlayan” futbolcuya sarı veya kırmızı kart gösterse bile, haksızlık etmiştir v.b.

0