Artık hedef Arab ülkeleri

Sağlık turizmi, termal turizmi, spor turizmi, macera turizmi.... hatta savaş turizmi derken  şu aralar bizim başlattığımız ya da yaşadığımız turizme de “siyaset turizmi” dersek çok da yanlış yapmayız.

 

 

Öyle ya “Birinci pazarımız Almanya” dedik, ITB’ye gittik fuara siyaset soktuk.

Hemen sonrasında Hollanda’da yaşananlar ve ardından diğer Avrupa Birliği ülkeleri ile olan gerginlikler siyaset ile azalan ve hatta kaybedilen turizm pazarlarımız oldu.

Daha önce fuarlarına da katıldığımız Suriye ile artık hiç turizm yapamıyoruz. Rusya ile yaşananları tekrar etmeyeceğiz.Neyse ki bu 2.büyük pazarımız Rusya ile siyasi tansiyon şimdilik düştü.Bu yıl umudumuz olacak.Korkumuz Yunanistan, Bulgaristan, İran ve diğer komşularımız ile turizm işbirliğimize siyasetin karışması !

***

Siyaset turizmini sadece yurtdışında yaşamıyoruz.Yurt içinde de turizm birliklerinde başlayan siyasi görüşler artık tüm turizmcilerimizde de görülmeye başlandı. Nisan ayı ortasında yapılacak referandum öncesi , TÜRSAB başkanının TÜRSAB adına evet diyeceğini açıklaması, TYD başkanının genel kurulda aday takdimini “hükümetin onayını aldık “sözleri ile yapması turizmcileri de siyasetin içine çektiğinin göstergeleri.

Turizm barış içinde yapılır diyoruz ama nafile. Kavga yukardan aşağıya tüm insanlarımızı sarmışken turizmciler nasıl birlik olup tek vucüt hareket edebilecek ?

Konaklamacılar kendi içlerinde rakip, acentacılar ayrı – gayrı grublaşmada , en ağırbaşlı birlik dediğimiz yatırımcılar bile Mart ayı sonunda, hakaretler ile neredeyse mahkemelere taşınacakları bir genel kurul yapmaları, turizmin siyaset odaklı yapıldığının örneklerini oluşturmuyor mu?

Son “booking.com” olayı turizmimizi karıştıran,  otelcileri, acentacilari karşısına alan hatta onları da birbirlerine düşürüp bölen bir becerimiz değil mi!!!

***

Geçen aybaşındaki yazımızda turizmimizi Mart ayı belirler diyorduk. Ama Nisan ayı ortasındaki referandum sonrası nasıl gelişeceğini bilmediğimiz Rusya pazarı ile diğer pazarlarımız için sadece umut dileyeceğiz.

Ya da “Eyy turizmciler ilk hedefiniz Arap ülkeleridir, ileri” !

 

 

 

 

 

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
hizmet koşulları.

Yorumlar