Kadın, sigara ve helallik

Yeni Şafak yazarı Hayrettin Karaman “Ben başını örten ama göstere göstere sigara içen bir bayan gördüğümde şöyle bir intibaa kapılıyorum: Sanki farklı olanlara şunu diyor: “Siz benim başımı örttüğüme bakmayın. Benden ümidinizi kesmeyin. Sizinle paylaşacak çok şeyim var” dedi ve tartışma başladı.

 

Hayrettin Karaman, ayrıca “örtünen’ kadın için sigara içmenin ‘edebe de aykırı’ olduğunu öne sürerek “Bizim geleneğimizde kadın sigara içmez, erkeklerin de küçükleri büyüklerinin yanında, öğrenciler hocalarının yanında… sigara içmezler; çünkü bu davranış ayıptır, edebe aykırıdır. Edep insanın ziynetidir; edepten mahrum olanlar insanı güzelleştiren özelliklerden de mahrum olarak gittikçe çirkinleşir, hatta iğrenç hale gelirler” diye yazdı.

Hayrettin Karaman, kadın bedeni üzerinde bir otoritesi olduğunu düşünen, kendi iktidar alanını, akılla, bilimle, eğitimle değil, sadece kadın üzerinden söz söyleyerek genişletmeyi düşünen milyonlarca erkekten sadece biri. Ama dini referans taşıyan bir isim olduğu için sözü daha çok tartışıldı. Böylelikle biz kadınlar da Hayrettin Karaman’ın toplumla paylaşacak fazla bir şeyi olmadığını öğrenmiş olduk!

Ardından yazdığı yazıda ise helallik isteyen Hayrettin Karaman, “Bu cümlenin aklımdan asla geçmeyen bir manaya (iffet gevşekliği manasına) çekildiğini yakınlarım bana söyleyince hem çok hayret ettim hem de çok üzüldüm. Üzüldüm çünkü istemeden birçok kimseyi üzmüşüm, onlardan helallik diliyorum” dedi.

Tüm bu tartışmanın insan sağlığıyla ilgili bir konu olan sigaradan çıkmış olması ise ayrıca bir komedi anlamına gelmiyor mu? Sadece sigaradan yola çıkarak kadınlarla ilgili kim bilir ne hayaller kuran beyinlerin sağlığı kim bilir ne durumdadır?

Sigara içen başı açık ya da kapalı kadınlarla ilgili konuşulacak tek konu sağlıklarına verdikleri zarar olmalı.

Örneğin biz kadınlar, sokaklara tüküren, arabasını İstanbul’un ana caddelerinde durdurup yollara pervasızca işeyen, her gün sevgililerini, eşlerini döven, ya da öldüren erkekler için nasıl bir intibaya kapılmalıyız?

Kadınlarla ilgili yüzlerce söylenmesi gereken söz varken bu konularda söyleyecek sözü olmayan eğitimli, eğitimsiz tüm erkeklerin artık susması gerekmiyor mu? Çünkü biz kadınlar bu erkeklerden umudumuzu kestik!

 

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
hizmet koşulları.

Yorumlar