Türkiye’nin şişmanlık karnesi

Türkiye’nin şişmanlık oranlarındaki artış bir türlü önlenemiyor. Şişmanlığa bağlı olarak, diyabet, yüksek tansiyon, kalp damar hastalıklarının oranları tırmanıyor.

 

Her üç erişkinden birinin şişman olmasının yarattığı sağlık sorunları tartışılırken buna bir de çocukluk çağı şişmanlığı eklendi. Çocuklarda da şişmanlık hızla artıyor.

Durumun vahametini Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Demircan’ın açıkladığı Türkiye Çocukluk Çağı Obezite Araştırması" bir kez daha ortaya koydu.

Obez çocuk oranı 2013'te yüzde 8,3 iken 9,9'a yükseldi. Her 10 çocuktan biri obez. Fazla kilolu oranı ise 2013'te yüzde 14,2, 2016'da yüzde 14,6 olarak gerçekleşti. Yani obez çocuklarla fazla kilolu çocukları dikkate aldığımızda her dört çocuktan biri fazla kilolu ve obez. Tabii bir yandan obezlikle mücadele edilmesi gerekirken bir yandan da yetersiz beslenme sorunuyla yüz yüze olan çocuklar için de acil koruyucu adım atılması gerekiyor. Araştırma sonucuna göre çocukların yüzde 6,1'i hiç et tüketmiyor. Yüzde 18,9'u haftada birden az, yüzde 14,6'sı hiç balık yiyemiyor. Buna karşın şekerli bar, çikolatalar, bisküvi, kek, kurabiye tüketim sıklığı ise istenilen düzeyin üzerinde görünüyor.

Çocukluk çağı şişmanlığında abur cubur yiyeceklerin fazla tüketilmesinin yanı sıra bilgisayar ve televizyonla yaşanan aşk ve egzersiz azlığı önemli rol oynuyor.

Çocuklarımızın (hafta içi) yüzde 42,5'i en az bir saat, yüzde 23,5'i iki saat, yüzde 12,7'si üç saat ve üzeri bilgisayar veya televizyon başında vakit geçiriyor.

Saatlerce televizyon seyreden çocuklar abur cubur reklamlarının bombardımanının altında kalıyor. Çocukları bu reklamlardan koruyacak bir denetim söz konusu değil. RTÜK’ün bu konudaki sorumluluğunu da artık üstlenmesi gerekmiyor mu? Öyle ki, Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, bir açıklama yaparak RTÜK’e sorumluluklarını hatırlatmak zorunda kaldı: Bakan, “Üreticilerimizi ve reklam verenleri daha sorumlu davranmaya, RTÜK 'ü ise mahsurlu reklamlar konusunda mevzuatın gereklerini yerine getirmeye çağırıyorum" dedi.

Bu iç karartıcı tablonun yanı sıra atılan güzel bir adım da var: Adı Fiziksel Uygunluk Karnesi. Milli Eğitim Bakanlığı ortaokul ve lise düzeyinde yaklaşık 11 milyon çocuk için Fiziksel Uygunluk Karnesi düzenlenmeye başladı. Çocuklara yılda iki defa boy-kilo, şınav-mekik, otur-uzan testleri yapılıyor. Bu sayede şişmanlık tehlikesi daha erken belirlenecek ve kilosu artan çocuklar için önlem alınabilecek. Çocuklardaki şişmanlık tehlikesi kimbilir Türkiye’nin sorun çıkmadan önlem alabildiği belki sayılı örneklerden biri olacak!

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
hizmet koşulları.

Yorumlar