H. Dink’in onuncu yılı derken

Ermenice Agos gazetesinin genel yayın yönetmeni Hrant Dink’i 21. Yüzyılın başında, kendi daveti ile Beyoğlu’ndaki bürosunda ziyaret etmiştim. Basın tarihine aşırı ilgim sebebiyle benden de yazı istiyordu.

Dostça görüştük. Bir süre sonra cinayete kurban edildi. Basın Müze’mizdeki “Öldürülen Gazeteciler Listesi” ne katılması ve resminin asılmasını da destekledim.

Mesleğe basın özgürlüğü kavramı çerçevesinde bakma tutkumu etkileyen bu olayın üzerinden ON yıl geçmiş olmasına rağmen hâlâ suçluların kesin karara bağlanmaması oyunu geçenlerde tekrarlandı. Karşıt gösteri olarak Banu Güven ve arkadaşları bu uzatmayı  “Biliyoruz ki bu cinayetin karanlığını aydınlığa çıkardığımızda daha iyi bir ülkede yaşar hale geleceğiz. Bu toprakların yarını için katillerin peşini bırakmıyoruz” sloganıyla eleştirdiler. Hâlâ bekliyoruz.

Kafası on yıldır sürüklenenin çözümsüzlüğüne takılmış olan birinin sabah uyandığında Cumhuriyet gazetesi baskınını öğrenince büsbütün kafa karışıklığı hissetmemesi mümkün değildi. PKK/KCK ve FETÖ/PDY örgütleri adına suç işlendiği iddiasıyla İstanbul 5. Sulh Hakimliği’nin kararıyla gazetenin yönetici ve yazarlarına operasyon yapılmıştı. Yayın Yönetmeni ile birlikte 15 gazeteci göz altına alınmıştı. Yurt dışında olanlar için de karar verilmişti.

Üstelik Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Erinç’in evinde de yapılan aramalarda bilgisayar, cep telefonu gibi dijital eşyalara da el konuldu. Tutuklananlara bir süre avukat yasağı konduktan sonra soruşturmaya gizlilik yasağı da getirildi. Olayın gazetenin eski yöneticisi Can Dündar ile Ankara muhabirinin MİT’in gizli silah taşıyışı resmini yayınlamalarından sonra başlayan gerginliği doruğa oturtmayı hedeflediği anlaşılıyordu.

Uydurma bir değerlendirmeyle Balyoz ve Ergenekon iddiaları çerçevesinde sayısız kişiyi tutuklayan anlayışın, daha sonra bunları af edip tazminat ödeyerek serbest bırakmasına benzer bir girişim olduğu inancı yerleşti. Türkiye’yi cumhuriyet rejiminden çıkarıp saltanata dönüştürmek amaçlı taktiğin bir yeni oyunu olduğu kafalara yerleşti.

CUMHURİYET GÜNDEMDE…

Ahmet Hakan diyor ki: “Fetöcüler Batı’da ‘Darbe bahane, muhalif susturma şahane’ diyerek propaganda yapıyorlardı. Dünden itibaren ‘Darbe bahane, muhalif susturma şahane’ sloganını çok daha özgüvenli ve çok daha güçlü bir şekilde atmaya başladılar.”

Tutuklanan karikatürist Musa Kart’tan “ Yıllardır bu ülkede yaşadıklarımızı karikatüre dönüştürmeye çalışıyorum. Ama inanın şu an kendim karikatürün içerisinde yaşıyorum, öyle hissediyorum… Binlerce Fetö. PKK karikatürü çizmiştim… Şimdi ilişki…”

İşin ilginci Başbakan Yardımcısı N.Kurtulmuş’un “Operasyon gazeteye değil, imtiyaz sahibi vakfa” iddiası kafaları büsbütün karıştırdı. Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet’i tarihten silip Lozan öncesi Osmanlı’sına dönüştürme tutkulu politika çerçevesinde, cumhuriyet rejimine geçişimizle eş yaşamlı gazetenin ortadan kaldırılmasının tasarlandığını düşünen de var… Hatta ismini de Atatürk’ün koymuş olmasını gerekçe sayan da… Kendi muhaliflerini ortadan kaldırmak için uyguladıkları Kayyum uygulamasıyla işi kapatmayı tasarladıklarını ileri süren de var.

Avrupa Parlamentosu ve bütün Avrupa, Amerika basınından da Türkiye’nin demokrasi yolundan çıktığı konusunu gündeme getiren eleştiriler yükseldi. “İfade özgürlüğünde bir kırmızı çizginin daha aşılması Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde dava seli oluşturur” uyarısı da açıklandı.  40 Alman gazetesi Cumhuriyet’in mektubunu yayınladı.

Barolar Birliği adına da M. Feyzioğlu basın özgürlüğüne doğrudan saldırı olduğunu belirtti.

Bu ortamda Çağdaş Gazeteciler Derneği Ankara Şubesinin açıklaması son üç ayda OHAL çerçevesindeki basın bilançosu yeni bir ekleyiş olduğunu kanıtlıyordu:

184 basın emekçisi gözaltına alındı, 56 gazeteci tutuklandı, 116 yayın kuruluşu kapatıldı; 866 gazeteci işsiz kaldı, 620 basın kartı ile 32 parlamento kartı iptal edildi.,

Derken 370 derneğin faaliyetinin durdurulduğunun açıklanması Cumhuriyet kavramıyla sadece gazetenin değil, rejimin hedeflendiğini düşündürmeye başladı.

 

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
hizmet koşulları.

Yorumlar