ORHAN KOLOĞLU

Dolarda Yaşayanlar

0

Cumhuriyet gazetesinin spor sayfasında kısacık bir haber vardı:

0
ORHAN KOLOĞLU

Kemalizm’e doğru

0

Geçen sayıdaki yazımda, Ulu Önder Atatürk’e bile tam bağlı olanların çözüm getirememesinde  bütün dünyayı kapsayan toplumsal değişim etkisini belirtmiştim. Benim “20. Yüzyılda yaşıyorum,

0
ORHAN KOLOĞLU

Şanghay’a özenirken

0

Avrupa Birliği’nden kopma söylentileri öyle yoğunlaştı ki, nereye varacağımızı sorgulamamak mümkün değil. Avrupa’yla büyük sorun yaşadığımız 21. Yüzyılın başında

0
ORHAN KOLOĞLU

Atatürkçülük süreci

0

30 Ağustos’la ilgili yazımı “Bugünkü dünya şartlarında Atatürkçülüğe aynen dönmek imkânsızdır; Ama Atatürk’ü suçlamak gibi bir cahilliğin de ortadan kaldırılması gereklidir” yargısıyla bitirmiştim.

0
ORHAN KOLOĞLU

Cumhuriyet sorunu

0

Haftada bir makale yazan olarak, her gün Cumhuriyet gazetesine ve yazarlarına yöneltilen haksız davranışları aktaramıyordum. Hem Basının sözcüsü Bizim Gazete, hem de yerli ve yabancı basının hemen hepsi bunları eleştiriyordu.

0
ORHAN KOLOĞLU

Konunun derinine varınca  

0

Geçen yazımda bahsettiğim Abdülhamid konusu öyle bir tartışmaya yol açtı ki, zamanında kendisine bütün dünyada yakıştırılan en ağır suçlamalar yazılara konu oldu.

0
ORHAN KOLOĞLU

H. Dink’in onuncu yılı derken

0

Ermenice Agos gazetesinin genel yayın yönetmeni Hrant Dink’i 21. Yüzyılın başında, kendi daveti ile Beyoğlu’ndaki bürosunda ziyaret etmiştim. Basın tarihine aşırı ilgim sebebiyle benden de yazı istiyordu.

0
ORHAN KOLOĞLU

78. Yıldönümünde anarken

0

Günümüz tarih tartışmalarını incelerken yoğun şekilde gündeme getirilen Atatürk’ün ölüm yıldönümü vesilesiyle, hem bazı anıları, hem de doğru bilgi verme tutkusundakileri sunmak gerektiğini düşündüm.

0