Doğanın yasası

TEMA Vakfı kurucularından Hayrettin Karaca ile yapılan söyleşiyi okuyorum, bir basın organında.

 

Doğum yerim Bandırmalı olmasından gurur duyduğum 96 yaşındaki Karaca’nın da kurucuları arasında yer aldığı vakıf, 700 bin gönüllüye ulaşmış durumda. Karacan, “Tahrip ettiğimiz doğada başımıza gelen dertlerin çaresi yine doğanın içinde” diyor.

5 Haziran Dünya Çevre Günü’nü kutluyoruz, bugün.

Doğa ve çevreye verdiğimiz tahribat her geçen gün artıyor.

Aslında insan, doğa ile sırdaş, yoldaş ve candaştır. Bu karşılıklı var oluşta insan ve doğa, var olmanın doyumsuz bereketinde birlikte yaşarlar. Koyun koyuna! İnsanın yasası, doğanın yasası ile uyuşmadıkça kim kaybeder? İkisi de!

Yeşili severim. Çünkü o beni var eden doğanın rengidir. Yeryüzünün her yeri, orada yaşayanlar için cennettir. O cenneti cehenneme çevirenler de, cennetin sahibi insanlardır, ne yazık ki!

Doğa, insanoğlunun kurduğu mekanik düzene karşı kendi içinde basit, düzenli ve ilkelidir. Toprak, ne ekerseniz onu verir.

Doğa, dosdoğrudur. Suyun boğduğunu, ateşin yaktığını, karın dondurduğunu, kuraklığın öldürdüğünü, dikenin battığını bilirsiniz.

Doğada kurt kılığında kuş yoktur ama insanın düzeninde koyun postuna bürünmüş kurt çoktur. Doğa, akıllı canlıların hizmetindedir.

Aslında en muhteşem ve en zor iş, insanın İNSAN olabilmesidir.

Dizelerimiz, Ahmet Telli’den, “Islık” adını taşıyor:

“Yabanıl ot kokuları

getiriyor bir rüzgâr

kıpırdatıyor suları

 

Belki sonbahar

vurgun yapamayacak

yol vermeyecek sular

 

Ve neşeli bir ıslık

tutturmuş şimdi doğa

nice acıya karşılık

 

Aşkı savunmada doğa”

 

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
hizmet koşulları.

Yorumlar