Böyle soru mu olur!

Gazetecilerin habere ulaşmak için çabalarında zaman zaman traji-komik olaylar yaşanıyor. Yıllardır karşılaştığım bu olaylara geçtiğimiz günlerde bir yenisi daha eklendi.

 Bugüne dek her yıl sonunda yaptığım gibi yine Bandırma Müzesi’ne giderek, 2017 yılında, müzeye gelen ziyaretçi sayısını öğrenmek istedim. Bu konuda, yıllardır rahatça bilgi verilirdi, çünkü konunun gizliliği yok. Ama bu kez, görevine kısa bir süre önce başlayan Rahime Öztürk, müdürlük koltuğunda oturuyordu. “Geçen yıl, müzeyi kaç kişi ziyaret etti, müzede kaç eser sergileniyor?” diye sorduğumda bir korku, bir telaş, bir tedirginlik, yüzü sapsarı! Ziyaretçi sayısını değil de sanki müzenin sırlarını, şifresini sormuş gibiyim! Israrla, devlet memuru olduğunu, 657’te bağlı bulunduğunu belirterek, “Sorularınızı yanıtlayamam. Ancak genel müdürlüğümüze sorup, size döneceğim” diyor ve sorularımı internet üzerinden genel müdürlüğe bildiriyor. Birkaç saat sonra da bana yine internet üzerinden bilgi vererek, genel müdürlüğün, bu sorulara yanıt verilmemesini istediğini, bilgi almak için tarafımdan müdürlüğün birimlerine yazı yazmam gerektiğini iletiyor.

İnanılacak gibi değil! Bir müze müdiresinin, ziyaretçi sayısını bildirmekten kaçınması gibi komik bir olay olamaz.

Kaldı ki, 2002’den beri hizmet verdiği halde önceki yıllardan bildiğim şekilde ziyaretçi sayısı çok düşük olan bir müze, burası. Bandırma’da yaşayıp da müzenin bırakın yerini, kentte müze olduğunu bile bilmeyen binlerce insan yaşıyor, Bandırma’da. Müze müdür ve yetkilileri ise bu sayıyı artırmak için en küçük bir çaba bile harcamıyor. “Salla başını, al maaşını” anlayışı içinde, “657 sayılı Devlet Memurları Yasası”nı da kalkan edinerek müdürlük koltuğunda oturuyorlar. Zaten sık sık da müdürler değişiyor. Oysa müze müdürleri, ziyaretçi sayısını artırmak için mesleki heyecan içinde halkın arasına karışmalı, toplumla bütünleşmeli, okullara gitmeli, hatta tarih öğretmenleriyle iletişim kurarak, tarih derslerinin bazılarının müzede yapılmasını sağlamalı.

Aman canım, ben de çok şey istiyorum, Bandırma Müzesi müdürlüğünden!

İşte ne güzel, masa başında oturup çayını yudumlayarak mesaisini tamamlamak! Bir de bu işlerle mi uğraşsınlar!

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
hizmet koşulları.

Yorumlar