Çıkarın şu yasayı!

Geçtiğimiz günlerde, Erzincan’da, bir utanmaz erin, küçücük ve korumasız bir kediye yaptığı vahşetin görüntülerini televizyonlar veya sosyal medyada bilmem izlediniz mi?

 

 Bu rezil adam, yasalar yetersiz olduğu için ne yazık ki, çıkarıldığı adliyede serbest kaldı. Çünkü yürürlükteki yasaya göre eğer bir hayvanın sahibi varsa, “mal” olarak kabul ediliyor. Bu hayvana yapılan kötülük, mala verilen zarar gibi sayılarak, genelde 200-300 lira gibi sembolik cezalarla geçiştiriliyor.

Sokak hayvanlarının durumu ise daha da acı. Onlar, “mal” olarak bile kabul edilmiyor. Bu nedenle onlara yapılan eziyetlerin, hatta cinayetlerin yasalar açısından hiçbir karşılığı yok. En fazla “Kabahatler Kanunu” kapsamında ele alınıyor.

Sokak hayvanları başta olmak üzere doğada yaşayan tüm hayvanların, “insanlıktan nasibini almayan” kişilerden korunması için tek yol var: Hayvana işkencenin suç sayılması! Buna paralel şekilde, hayvana kötü muamele ve işkence yapanların, cezaevine gönderilmesi.

Bu konudaki yeni yasa düzenlemesi, aylardır TBMM’de görüşülmeyi bekliyor.

Çıkarın artık şu yasayı da, kendilerini insan sanan reziller, hayvanlara zulmetmeyi akıllarına bile getirmesinler.

Zaten, sokak hayvanları, eğer kendilerine destek olunmazsa sadece 3-4 yıl yaşayabiliyor. Onların zor yaşamlarının üzerine bir de “insan olmayanların” gaddarlıklarını artık görmek istemiyoruz.

Maskeyi, insan buldu. Hiçbir hayvanda maske yoktur. İnsanın aynası olan yüzünü saklamak, gizlemek için kullanır maskeyi insan!

Bu “insan olmayan maskelileri” gördükçe hayvanlara sevgim daha çok artıyor.

Çıkarın artık şu yasayı!

X          X          X

Ve bir şiir:

“Kuş olmuşsun

Gökyüzü olurum sana

Balık olsan

Deniz olurum

Kedi olsan

Ağaç köpek olsan

Kulüben olmaya razı

 

Bir de insan olsan

Ahh!

Bir de insan olsan!”

 

 

 

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
hizmet koşulları.

Yorumlar