Savruk Düşünceler

  • İnsanın sürekli mutlu olması olanaksızdır. Mutluluk için çaba harcamak da gerekir. Küçük şeylerden mutluluk payı çıkarmak zorundayız.

Aslında her durumda mutlu olmak yerine güçlü olmaya çaba harcamalıyız. Ama şunu da hiç unutmamalıyız ki, üretmeden mutluluk olmaz.

 

  • Ralp Waldo Emerson, “Yapılırken heyecan duyulmayan işler, başarılamaz” diyor.

Aslında başarı, varılacak yer değil, yolculuğun ta kendisidir.

Başardığınızda ise düşman kazanmanız kaçınılmaz. Bu nedenle düşmanlarınızı kötülemek yerine görmezlikten geliniz.

  • Vefa ve özveri, bir insanda bulunması gereken en önemli niteliklerdir. Ama bu konuda çok eksiğiz nedense.

Özverinin ölçüsünü şu anonim söz ne kadar güzel anlatıyor:

“Bir insanın sana neler verebileceği değil, senin için nelerden vazgeçebileceği önemlidir.”

  • Acımasızca kıyılan cumhuriyet döneminin iki önemli değeri “Köy Enstitüleri” ve “Halk Evleri”dir. Köy Enstitüleri’nden sonra yine kaliteli öğretmen yetiştirip buram buram “öğretmen kokan” “Eğitim Enstitüleri”ni de “Yüksek Öğretmen Okulu”na dönüştürerek yok ettik. Bunları geri getirme olanağı artık yok.

Henry Brooks Adams, “Öğretmen, sonsuza dek etkiler. Onun etkisinin nerede bittiğini kimse bilemez” diyor.

  • Kaç yaşınızda olduğunuz değil, kendinizi nasıl hissettiğiniz önemlidir. Yaşamın perde aralığında daima ışık vardır, yeter ki perdeyi kapatmayın. Yaşama sımsıkı tutunun.
  • Birbirimizi dinlemiyoruz ki, anlayalım. İkna ağırlıklı konuşma yerine dinleyelim ve empati yaparak birbirimizi anlamaya çalışalım. Çocuklarımızı da yetişkin gibi düşünerek dinleyelim ve anlayalım. Öfkeyi ve stresi yenmeye çalışıp, şiddet dili yerine sevgi dilini kullanalım.
  • Ülkemizde “yılgınlık” kültürü ağır basıyor. Onun yerine “yılmazlık” kültürünü geliştirmeliyiz. Farklılıkların da önemini anlamalıyız.

 

 

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
hizmet koşulları.

Yorumlar