Balıkesir ve CHP’li belediyeler

Size bugün, Balıkesir ilinden söz edeceğim.

 

Bildiğiniz gibi, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin AKP’li belediye başkanı Edip Uğur, baskılara dayanamayıp, ağlayarak belediye başkanlığından ve partisinden istifa ettiğini açıkladı.

Uğur, dört yıla yakın süre üstlendiği belediye başkanlığı görevi sırasında, ilin CHP’li beş belediyesine hiç de adil davranmadı. Onun için Bandırma, Erdek, Manyas, Edremit ve Ayvalık belediyeleri sanki “üvey evlat” gibiydi. Bu belediyelerin bütçelerinin yarısına yakını Büyükşehir Belediyesi’ne gittiği halde, en küçük bir yatırım alamadıkları gibi her çalışmalarına da köstek oldu. Uğur, bu ilçelerdeki su kullanım ücretlerini bile pahalı olarak uyguladı, Edip Uğur. Hatta, bu ilçelerin önemli birçok caddesini bile Büyükşehir’e bağladı. Hem bu caddeler, hem de kendisine ait olmayan caddelerde paralı otopark uygulaması yaparak, gelirleri Büyükşehir Belediyesi’ne aktardı. Hizmet ve yatırımlarını öncelikle Balıkesir merkez olmak üzere AKP’li belediyelere yapmaya özen gösterdi. CHP’li beş belediyeyi ise “yapacağız, edeceğiz” laflarıyla dört yıl oyaladı. Bu belediyeler, Uğur’un adaletsiz uygulamalarını onlarca kez mahkemelere taşıyarak bazılarını kazandılar, bazı davalar ise sürüyor.

Uğur’un yerine göreve, mesleği diş hekimliği olan, ancak yıllardır politikanın içinde bulunan Zekai Kafaoğlu getirildi.

Kafaoğlu, göreve gelir gelmez, “Her ilçemize eşit davranacağız, herkesi kucaklayacağız” gibi soyut laflar ediyor. Ancak ortada, CHP’li ilçelere kısa, orta ve uzun vadede neler yapacağı konusunda somut bir proje yok. Anlaşılıyor ki, seçimlerin yapılacağı 2019 yılına dek bu durum, yani “cek, cak” edebiyatı sürecek. Vatandaşlar yerse!

Gel de, Mark Twain’in sözünü anımsama:

“Sürekli olarak gerçeği söyleyen politikacı yoktur; çünkü sürekli olarak gerçeği söyleyen kişi politikacı olamaz.”

 

 

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
hizmet koşulları.

Yorumlar