“Kardeş kent”ler!

  • Şu “kardeş kent”lik işleri iyice yozlaştı. Ülkemizdeki birçok kent, “laf olsun” gibi “kardeş kent” seçiyor kendine. İşte bir örneği de Bandırma.

 

 

Bandırma’nın, 25 yıla yakın süredir kardeş kenti, Almanya’nın Kamen’i.

Bandırma’nın, Kamen ile ilişkileri yıllar önce Şehit Mehmet Günenç Lisesi(ŞMG) ile Kamen Lisesi öğrencilerinin birbirlerine gidip gelmeleriyle başladı.

Daha sonra Durgut Ergin’in Bandırma Belediye Başkanlığı döneminde Bandırma ile Kamen, “kardeş” oldular.

Dr. Halil Ünlü’nün belediye başkanlığı döneminde ise Cumhuriyet Caddesi’ne, “Bandırma ile Kamen kardeştir” tabelası bile törenle dikildi.

Sözüm ona “kardeş” Kamen ile Bandırma arasında, ticari ilişkiler geliştirilecek, her iki kenti ekonomisine katkılar sağlanacaktı!

Ne var ki, 25 yıldır, Bandırma ile Kamen, birbirleriyle tek toplu iğne alışverişi bile yapmadılar.

Ne mi yapıldı? Her iki kent arasında, başta belediye başkanları ve belediye meclis üyeleri olmak üzere çeşitli meslek gruplarından kişilerin, karşılıklı turistik gezileri, o kadar!

Aslında, yıllardır konuştuğum Bandırma belediye başkanları da biliyor ve görüyor ki, Bandırma ile Kamen’in “kardeşlik” bağı tam bir masal! Hatta başkanlar, bire bir konuşmalarımızda bu gerçeği de kabul edip, “Haklısın ama ne yapalım, bir kez başlatılan bu bağı koparıp atamıyoruz” diyorlar.

Bandırma neresi, Almanya neresi? Üstelik, Kamen’in, Bandırma dahil sekiz “kardeş kenti”nin daha bulunması, bu konuya sadece “ütopik” baktığını ortaya koyuyor.

Bandırma ile bir Alman kenti olan Kamen’in dokusu hiç tutar mı? Nitekim tutmadığı da 25 yıldır ortada!

Oysa Bandırma’ya kardeşliği yakışacak olup, Bandırma ile “mübadele”ye dayalı güçlü bir bağı bulunan Yunanistan’ın “Kavala” kenti var.

“Güle güle Kamen, merhaba Kavala” demek bu kadar zor mu?

Yalnız Bandırma değil, birçok kentimiz şu “kardeş kent”lik işini artık iyi düşünmeli.

 

 

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
hizmet koşulları.

Yorumlar