Edip Uğur ve Güney Marmara

 Yok, ben konuya öyle “Seçimle gelen, seçimle gider” penceresinden değil, Bandırma, Erdek ve Manyas, yani Güney Marmara Bölgesi açılarından bakacağım.

 

 

 

Edip Uğur’un, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığından istifa ettirilmesinin, Güney Marmara Bölgesi açısından şimdilik yerinde olduğu görüşündeyim.

Çünkü Edip Bey’in, dört yıla yaklaşan başkanlığı döneminde ne Bandırma, ne Erdek, ne de Manyas’a zerre kadar katkısı vardı. Hatta tam tersine, her üç ilçeye de hizmet adına çivi bile çakmadığı gibi yaptıkları veya yapmadıkları ile adeta kan kusturdu. Başta Bandırma olmak üzere bölgeyi, “cak-cek”lerle hep oyaladı. Bandırma, Erdek ve Manyas AKP ilçe teşkilatlarının etkisinde kalarak, CHP’li bu üç ilçeye iğne ucu kadar bile ciddi bir yatırım yapmadı. Bu ilçelere hep partizanca ve eşitlikten uzak, “üvey evlat” gibi davrandı. Farklı uyguladığı su fiyatlarından tutun da, her üç ilçenin gelir kaynaklarını ellerinden almasına dek Bandırma, Erdek ve Manyas’a sürekli olumsuzluklar getirdi.

Bandırma’ya, bol bol vaatlerde bulundu, elde var sıfır! Büyük projelerle Bandırma’yı “uçuracağını” söyledi ama kendisi gözyaşlarıyla uçup giderken, belki de ilahi adalet, kendisine yapılan adaletsizliklerden söz etti.

Bandırma ve Erdek belediyelerini, sık sık yargıya başvurmak zorunda bıraktı. Sonra da şaşırmış gibi, “Ee, siz de beni hep mahkemeye veriyorsunuz canım!” dedi. Ne yapacaktı ki, üç belediyenin yönetimleri? Sözden, ricadan, durumdan anlamayan Uğur için tabii ki yargıya başvuracaklardı. Yüce yargı, laftan anlamayanlar, hakkını aramak isteyenler için ilk başvurulacak yer değil midir? Eğer yaptığından eminsen, aptesinden kuşkun yoksa gider, hesabını verirsin! Nitekim, Bandırma ve Erdek belediyelerinin açtığı mahkemeler nedeniyle birçok yanlışına da son verildi, yargı tarafından, Uğur’un.

Bu nedenle ben, Edip Bey’in görevinden öyle veya böyle ayrılmak zorunda kalmasından Güney Marmara Bölgesi adına çok mutluyum.

Hani, bir uzmana şarap tattırıp, kalitesini soruyorlarmış. Adam, birincisini tadıp, ikincisini tatmadan, “En kötüsü bu!” demiş. Diğerlerini tatmadan değerlendirme yapmasının nedenini sorduklarında ise “Bundan kötüsü olamaz!” yanıtını almışlar ya, o hesap!

Güle güle Edip Bey! Seni, Bandırma, Erdek ve Manyas adına adaletsiz uygulamaların ile anımsayacağız.

 

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
hizmet koşulları.

Yorumlar