Nail ağabeyi özlüyoruz

Nail Güreli’yi kaybedeli bir yıl olmuş bile.

 

 

26 Ekim 2017 günü, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Güreli için bir anma programı düzenleyecek.

Nail Ağabey, benim gazetecilikteki rol modellerimdendi. Yıllar önce, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin yerel medya seminerlerinde tanıştık. Çok güzel bir dostluğumuz oldu, Güreli’yle. Kim bilir kaç kez, Bandırma, Balıkesir, Erdek başta olmak üzere çeşitli toplantılarda onunla aynı masayı paylaştık, konuşmacı-yönetici olarak. Ne zaman davet etsem, hiçbir mazeret göstermeksizin koşarak geldi.

Onun, yıllar önce, İstanbul’da, cemiyet lokalinde, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’ne üyelik rozetimi takması sırasında duyduğum heyecan ve mutluluğu anlatamam.

Çok güzel anılar paylaştık, Nail ağabeyle.

Usta gazeteci Nail ağabey, çok alçak gönüllüydü. Hiç kimseye tepeden bakmaz, herkesle çok içten iletişim kurardı.

Türkçeyi çok iyi kullanan bir gazeteci-yazar olmasına karşın, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin düzenlediği yerel medya seminerlerinden birinde, “Ben, yazılarımı yazarken yanımda mutlaka sözlük ve yazım kılavuzu bulundururum” demişti.

Yine hiç unutmuyorum, bir gün, POSTA Gazetesi ‘ne, esnafın sorunlarını içerek röportajlar yapmak için geldiğinde, Bandırma’da belirlediğimiz bazı esnafı birlikte gezmiştik. Bir esnaf, röportajın sonunda kendisine süt ürünlerinden oluşan bir paket armağan etmek istediğinde müthiş öfkelenmiş ve “Ben görevimi yapıyorum. Bana bunu nasıl vermeye kalkarsın?” diyerek almamıştı.

Notlarını aldıktan sonra hemen, o yıllarda görev yaptığım Nihat Özbek’in sahipliğindeki GERÇEK Gazetesi’nde röportaja dönüştürüp, POSTA Gazetesi’ne iletirken, “Haberi veya röportajı sıcağı sıcağına yazarsanız, çok daha iyi olur” demişti. Şimdi, “söyleşi”lerin, “röportaj” olarak yutturulmaya çalışıldığı düşünülürse, Güreli, çok da iyi bir röportaj yazarıydı, aynı zamanda.

Anne tarafından Bandırmalı olması nedeniyle Bandırmaya ayrı bir sevgi duyardı. Geldiğinde, dayı oğlu Turhan Çevik’i mutlaka ziyaret ederdi.

Nail ağabeyle yaptığımız güzel sohbetleri özlüyorum. Gözlerim, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin düzenlediği yerel medya seminerlerinde onu arıyor, hâlâ.

Işıklar içinde yatsın.

foto; güreli

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
hizmet koşulları.

Yorumlar