Bu körfeze kıymayın!

Elimde bir albüm-kitap: “Sualtından Erdek”
 

 

 

22-27 Ağustos 2017 tarihleri arasında gerçekleşen “Erdek Zamanı” Festivali kapsamında yapılan çok başarılı bir çalışma.

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi, Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sarı’nın koordinatörlüğünde yürütülen proje kapsamında bu üniversitenin yanı sıra Erdek Belediyesi ve Yeşil Valiz Sorumlu Derneği’nin katkılarıyla hazırlanıp bastırılmış.

Sualtı fotoğrafçısı ve belgesel yapımcısı Tahsin Ceylan’ın Erdek Körfezi’nin dibindeki canlı yaşamını gözler önüne serdiği belgesel kitap-albüm müthiş!

Pina’lar(Büyük istiridye), deniz yıldızları, mercanlar, ıstakozlar, yengeçler, salyangozlar, midyeler, deniz anaları, lapin, çeşitli balıklar, mazak, karides, daha neler neler…İnsan, bakarken adeta büyüleniyor.

“Erdek Zamanı” Festivali, genelde başarılı geçti. Ancak başarısız bile geçseydi,   “Festivalin en büyük kazancı”, bu fotoğraf albümü. Gelecek kuşaklara bırakılacak çok önemli bir belge. Erdek Körfezi’nin bugünkü görkemini gözler önüne seriyor.

İşte bu körfezi, acımasızca, ağır metal ve petro kimya tesisleriyle hançerlemek istiyorlar. İşte bu körfeze kıymak istiyorlar. İşte bu körfezi, rant uğruna yok edecekler!

Ne yazık ki, Erdek ve yöresinde yaşayanların çevre bilinci çok az. Tepkiyi, hukuksal mücadelesini kararlılıkla sürdüren Erdek Belediyesi ve Erdek Körfezi Dayanışma Platformu gösteriyor, yalnızca.

Bu platform, tepkisini dile getirirken, “sanayiniz batsın!” sloganını ısrarla kullanıyor.

Tahsin Ceylan’ın Erdek Körfezi’nden çektiği sualtı fotoğraflarının yer aldığı albümü görseniz, platformun “sanayiniz batsın!” sloganını bile az bularak, “Bu körfezi rant uğruna hançerlemeye çalışanlar insan mı?” diye sorabilirsiniz!

Ağır mı oldu?

Bu körfeze kıymak isteyenler için bence hiç de ağır değil!

 

 

 

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
hizmet koşulları.

Yorumlar