ABD’de de internet liberalleşiyor!

ABD’de bizim Türkiye İletişim Başkanlığı (TİB) ile RTÜK’ün işlevlerini birlikte gören beş üyeli Federal İletişim Komisyonu (FCC) geçen hafta 2’ye karşı 3 oyla aldığı bir kararla internette yayımlanan içerikleri hizmet sunucu şirketlerin insafına bıraktı.

 

FCC, 2015 yılında Başkan Obama döneminde kabul edilmiş olan ve “net nötralite” ortak terimi ile anılan hizmet sunucusu şirketlerin uymaları gereken bir dizi tarafsızlık ölçütü önlemi uygulamadan kaldırdığını duyurdu.

Böylece AT&T gibi zaten tekel durumunda olan sunucu şirketler internet içeriklerinden hoşlanmadıklarını engellemek, kimi internet sitelerini izleyicilere daha hızlı ulaştırmak ya da yavaşlatmak ve kimileri için de para karşılığı özel abone yapmak olanağına sahip oldular.

FCC’nin Cumhuriyetçi Başkanı Ajit Pai kararı ateşli bir biçimde savunurken, bundan tüketicilerin yarar sağlayacağını, çünkü internet sunucusu şirketlerin daha geniş bir yelpazede hizmet sağlamak olanağına kavuştuklarını söylüyor.

Eski Başkan Obama tarafından FCC başkanlığına atanan Hint asıllı bir avukat olan Pai, “Biz tüketicilere yardımcı oluyoruz ve rekabeti destekliyoruz. Bu kararla sunucular özellikle yeterince hizmet götürülemeyen bölgelerde yeni ağlar kurmak için teşvik edilmektedirler,” diyor.

Tüketicileri internet içerikleri bakımından büyük şirketlerin insafına bırakan bu liberalleşme kararı Amerika’da sert tepkilere yol açtı doğal olarak. Bir grup Demokrat Partili Kongre üyesi kaldırılan kuralların yeniden uygulamaya konulması için yasa taslağı hazırlarken, New York da dahil olmak üzere, bazı eyaletlerin Demokrat Partili adalet bakanları da FCC’nin kararının iptal edilmesi için yasal yollara başvuracaklarını açıkladılar.

FCC’nin Demokrat üyesi Mignon Clyburn düzenlediği basın toplantısında kendisine gönderilen yüzlerce protesto mektubunu gösterdi. Clyburn, bu kararla FCC’nin internet içeriklerini denetlemek görevinden feragat ettiğini bir anlamda “kendi ayağına kurşun sıktığını” söyledi.

Kararı eleştirenler, sunucu şirketlerin bazı politik ve finansal içerikleri sansürlemek, piyasaya girmek isteyen yeni sunucuları engellemek gibi hayli tartışmalı manevra alanlarına sahip olacaklarını ileri sürüyorlar.

Amerika’da internet içeriklerinin ratingini ölçen ve toplumsal bir tartışma çevirimi olan “reddit”in CEO’su Steve Huffman ise “Internet içeriklerinde adil olmayı sağlayan net nötralite ilkelerinin koruması olmazsa, hizmet sunuculara kazananlarla kaybedenleri seçme hakkını teslim etmiş oluruz,” diyor.

Ancak Mr. Pai göreve getirildiği 11 ay öncesinden bugüne kadar yaptığı uygulamalarla ödün vermez bir “liberalleşme” yanlısı olduğunu kanıtlıyor. İlk aldığı kararlardan bazıları medya sahipliği konusundaki sınırlamaları kaldırmak, şirketlerin internet sunucularına yapmak zorunda oldukları ödemelerdeki tavan miktarları iptal etmek ve düşük maliyetli ulusal bir sunucu programını da rafa kaldırmak olmuştu.

 

Amerika’da Özgür Basın (Free Press) adlı Sivil Toplum Kuruluşunun Başkanı Craig Aaron ise denetimsiz kalan bir internetin asıl tehlikesinin tüketicilerin, sunucuların internet içeriklerini nasıl manipüle ettiklerini bilemeyecekleri olduğunu söylüyor.

 

Ama kâr kutsaldır liberal, rekabetçi ekonomide. Kim takar tüketiciyi. Değil mi?