Niyazi DALYANCI

Ege’nin iki yakası milliyetçilik yarışında

Bundan üç, dört yıl önce Boğaziçi Üniversitesi’nde Bizans Sanatı ve Arkeolojisi dersi veren Dr. Anestis Vasilakeris Aya Sofya Müzesi önünde Yunan Devlet Televizyonu ERT’e verdiği bir söyleşide, “Aya Sofya artık ne kilise ne de camidir.

Niyazi DALYANCI

ABD’de de internet liberalleşiyor!

ABD’de bizim Türkiye İletişim Başkanlığı (TİB) ile RTÜK’ün işlevlerini birlikte gören beş üyeli Federal İletişim Komisyonu (FCC) geçen hafta 2’ye karşı 3 oyla aldığı bir kararla internette yayımlanan içerikleri hizmet sunucu şirketlerin insafına bıraktı.

Niyazi DALYANCI

Bu işlerde bir yanlışlık yok mu?

 Genç meslektaşımız İsmail Saymaz’ın son kitabı “Türkiye’de IŞİD” bölük pürçük bildiğimiz ama bu yüzden de akılda tutamadığımız bir çok bilgiyi bize derli toplu bir biçimde sunuyor. Saymaz’ın her zaman yaptığı gibi kitaptaki IŞİD ile ilgili bilgiler, yargı belgeleri, birinci elden tanıklılar gibi tartışmasız kaynaklara dayanıyor. Kitabın insanı hayretler içinde bırakan yanı da zaten bu yargı süreçleri.

Niyazi DALYANCI

Yunanistan gezisinin kazananı, kaybedeni var mı?

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Yunanistan’a yaptığı iki günlük gezi Türkiye’den çok Ege’nin karşı yakasında hararetli tartışmalara yol açmışa benziyor. Yunanistan’da hükümet karşıtı basın, Celal Bayar’ın 65 yıl önce yaptığı ziyaretten sonra ilk kez bir Türkiye Cumhuriyeti cumhurbaşkanının Yunanistan’a gelişine yetkililerin hazırlıksız yakalandıklarını ileri sürerek eleştiriyor.

Niyazi DALYANCI

JFK’I CIA öldürttü?

Bu kadar bayat bir sorunun yeniden gündeme gelmesine geçen hafta ABD Ulusal Arşivlerinin John F. Kennedy suikastı ile ilgili, gizlilik süresi dolan 3 bine yakın belgeyi açıklaması neden oldu.

Niyazi DALYANCI

Ayıp denen bir şey var

Pazar günü gazetelere göz gezdirirken Birgün’de Bülent Mumay’ın köşesinde Yeni Şafak gazetesinde tam sayfa yayımlanan bir haberi eleştirdiği şu satırlarla karşılaştım:

Niyazi DALYANCI

Eski Hamam Eski Tas

 Ne güzel özdeyişlerimiz vardır. Eski hamam, eski tas ama tellâklar değişik. Bütün dünyada geçerli sanırım bu özdeyişimiz ama Fransa’da çok belirgin bir biçimde ortaya çıkıyor. Sözü yeni seçilen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a ve onun çalışma yasalarında yapmak istediği “reforma” getirmek istiyorum. Macron’un “reformu” haksız işten çıkartmalarda ödenecek.tazminatlara tavan getirmeyi, işverenlerin işe alma ve işten çıkartma haklarına daha bir esneklik sağlamayı, toplu sözleşmeler dışında işyeri temelli ücret ve hak anlaşmaları yapmalarını ve buna benzer “altta kalanın canı çıksın” uygulamalarını öngörüyor.

Niyazi DALYANCI

Şirazeden çıkan dünyada gazetecilik

Gazetecilik mesleğini hakkıyla icra etmenin mangal gibi yürek istediği Türkiye’den söz etmeye gerek yok. Durumu herkes biliyor ve görüyor. Sözünü etmek istediğim Batılı meslekdaşlarımızın da durumdan pek hoşnut olmadıkları.

Niyazi DALYANCI

Böyle Başkan her ülkeye nasip olmaz

Geçen Salı Bizim Gazete teknik bir sorun nedeniyle yazımı yayımlayamadı. Çok da iyi oldu! Çünkü yazının başlığı “Trump’a ‘Bizim çocuklar suç işliyor’ dedirtemediler” şeklindeydi. Olaylardan hemen sonra “her iki tarafı” da suçlu ilân eden Trump’a kendi partisi Cumhuriyetçiler de dahil olmak üzere bir çok çevreden çok sert tepkiler gelmişti. Üç gün sonra, belli ki, başka biri tarafından yazılan açıklamayı okuyan Trump neo-nazi’ler, beyaz ırkçılar ve Ku Klux Klan’cıları adlarını zikrederek eleştirince, “İyi ki, benim yazı yayımlanmadı,” diye düşündüm.