Niyazi DALYANCI

Şirazeden çıkan dünyada gazetecilik

Gazetecilik mesleğini hakkıyla icra etmenin mangal gibi yürek istediği Türkiye’den söz etmeye gerek yok. Durumu herkes biliyor ve görüyor. Sözünü etmek istediğim Batılı meslekdaşlarımızın da durumdan pek hoşnut olmadıkları.

Niyazi DALYANCI

Böyle Başkan her ülkeye nasip olmaz

Geçen Salı Bizim Gazete teknik bir sorun nedeniyle yazımı yayımlayamadı. Çok da iyi oldu! Çünkü yazının başlığı “Trump’a ‘Bizim çocuklar suç işliyor’ dedirtemediler” şeklindeydi. Olaylardan hemen sonra “her iki tarafı” da suçlu ilân eden Trump’a kendi partisi Cumhuriyetçiler de dahil olmak üzere bir çok çevreden çok sert tepkiler gelmişti. Üç gün sonra, belli ki, başka biri tarafından yazılan açıklamayı okuyan Trump neo-nazi’ler, beyaz ırkçılar ve Ku Klux Klan’cıları adlarını zikrederek eleştirince, “İyi ki, benim yazı yayımlanmadı,” diye düşündüm.

Niyazi DALYANCI

ABD’de terör sanığı olmak

Türkiye’de terör örgütü üyesi olmak ya da terör örgütlerine üye olmamakla beraber teröre yardım ve yataklık etmekten yargılanan kaç kişi olduğu konusunda bir sayıya ulaşmak mümkün olamıyor. Bu benim doğru kaynakları bulmaktaki yeteneksizliğimden de olabilir. Ancak ikisi dışında (hangi ikisi hâlâ belli değil) terör ile bağlantılı suçlardan tutuklu olan gazetecilerin sayısının 150 ile başlayıp günden güne değiştiğine bakarsak ve de bu sayıya akademisyen, gösterici, sade vatandaşları da katarsak, Türkiye’de – FETÖ dışındaki - terör sanıklarının binleri bulduğunu rahatlıkla tahmin edebiliriz.

Niyazi DALYANCI

Bu işlerde bir yanlışlık yok mu?

 Genç meslektaşımız İsmail Saymaz’ın son kitabı “Türkiye’de IŞİD” bölük pürçük bildiğimiz ama bu yüzden de akılda tutamadığımız bir çok bilgiyi bize derli toplu bir biçimde sunuyor. Saymaz’ın her zaman yaptığı gibi kitaptaki IŞİD ile ilgili bilgiler, yargı belgeleri, birinci elden tanıklılar gibi tartışmasız kaynaklara dayanıyor. Kitabın insanı hayretler içinde bırakan yanı da zaten bu yargı süreçleri.

Niyazi DALYANCI

Hukuku zap-u rapta almak

 Geçen hafta Pakistan’da olup bitenler iktidar sahiplerinin hukuku zapt-u rapta almak için çabalamalarının ne denli haklı olduğunu kanıtlıyor. Daha bir hafta önceki yazıda Polonya Başbakanı Kaczynski’nin bu yöndeki girişimlerini anlatmıştım. Ancak Cumhurbaşkanı Andrzej Duda kısmen de olsa yasayı veto edince başbakanın bu girişimi beklediği sonuca ulaşamadı.

Niyazi DALYANCI

JFK’I CIA öldürttü?

Bu kadar bayat bir sorunun yeniden gündeme gelmesine geçen hafta ABD Ulusal Arşivlerinin John F. Kennedy suikastı ile ilgili, gizlilik süresi dolan 3 bine yakın belgeyi açıklaması neden oldu.

Niyazi DALYANCI

Polonya’da yargı reformu

Geçen haftanın sonunda Polonya parlamentosunun her iki kanadı da ülkenin en yüksek yargı organı olan Yüksek Mahkemenin Adalet Bakanı tarafından atananlar dışındaki tüm yargıçlarını emekliye sevkedilmesini öngören yasayı kabul etti.

Niyazi DALYANCI

Eski Hamam Eski Tas

 Ne güzel özdeyişlerimiz vardır. Eski hamam, eski tas ama tellâklar değişik. Bütün dünyada geçerli sanırım bu özdeyişimiz ama Fransa’da çok belirgin bir biçimde ortaya çıkıyor. Sözü yeni seçilen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a ve onun çalışma yasalarında yapmak istediği “reforma” getirmek istiyorum. Macron’un “reformu” haksız işten çıkartmalarda ödenecek.tazminatlara tavan getirmeyi, işverenlerin işe alma ve işten çıkartma haklarına daha bir esneklik sağlamayı, toplu sözleşmeler dışında işyeri temelli ücret ve hak anlaşmaları yapmalarını ve buna benzer “altta kalanın canı çıksın” uygulamalarını öngörüyor.

Niyazi DALYANCI

Bu Peru ilginç bir ülke vesselâm!

Şimdi bu Peru nereden çıktı diyeceksiniz. Malûm-u âliniz, Latin Amerika’nın Pasifik Okyanusu kıyılarında, 30 milyon nüfuslu bir ülke. Turistik açıdan hayli de zengin sayılır. İnka uygarlığının ünlü Macchu Picchu tapınağı burada, sonra Amazon ormanları ve ırmağı Peru sınırları içinden yayılıyor Güney Amerika kıtasına.