BİR ÖZDEMİR ASAF VARDI

Beni çağırmadınız, kalkıp ben kendim geldim.-Uzaklardan size bir haber getirdim geldim.

               

Bıraktıklarınızdan, unuttuklarınızdan sımsıcak-anılası günler getirdim geldim.

Gömütleri andıran yapılarınızdaki yaşantılarınıza evler getirdim geldim.

Tek tek, ayrık-soluyan bitkiseller yerine yüz yüze dönük, gülen sizler getirdim geldim.

Solarken suladığım, koparken bağladığım, ölürken canlandığım sözler getirdim geldim.

Özdemir ASAF

Özdemir Asaf şiiri sevdiren, insanları şiirle düşünmeye yönelten en önemli Cumhuriyet şairlerindendir. Cumhuriyet dönemi Türk şairlerdendir. 11 Haziran 1923 tarihinde Ankara'da doğdu. Asıl adı Halit Özdemir Arun'dur. Babası Mehmet Asaf Şura-yı Devlet'in kurucularındandı.

1930 da babasının ölümünden sonra aile istanbul’a geldi. Okul çağına gelen çocuklar, dünyanın en sevilen ve en unutulmaz isimleri arasında yer alan Atatürk’ün İsmet İnönü’ye “Asaf’ın çocuklarını bir okula yerleştirin” demesi üzerine eğitim hayatına başladı. Halit Özdemir Harun, henüz soyadı kanunu çıkmadığı için kayda baba adıyla Özdemir Asaf olarak geçirilmiş. Kanun çıktıktan sonra ise şairin annesi ile birlikte kardeşi ve kendisi de Arun soyadını almış.

Galatasaray Lisesi’nin ilk kısmına girdi. 1941 yılında 11. sınıfta,bir ek sınavla Kabataş Erkek Lisesi’ne geçip 1942 yılında mezun oldu. Hukuk Fakültesi’ne, İktisat Fakültesi’ne (3. sınıfa kadar) ve bir yıl Gazetecilik Fakültesi’ne devam etti. Bu arada Tanin ve Zaman gazetelerinde çalıştı ve çeviriler yaptı. İlk yazısı Servetifünun-Uyanış dergisinde çıktı. 1951 yılında Sanat Basımevi’ni kurdu ve kitaplarını ‘Yuvarlak Masa Yayınları’ adı altında yayımladı.

Önce, büyük büyük düşündüm-Sonra büyük büyük yaşadım.
Ne varsa, onlar aldı-Şimdi bana küçük bir ölüm kaldı.
Özdemir Asaf

 Kısa, özlü söyleyişlerin yer aldığı, düşündürücü özgün şiirleriyle tanındı. Karşıtlıkları, benzerlikleri, çağrışımları kullanarak söz ve sözcük oyunlarına dayalı şiirlerinde yaşam görüntülerini, eşyayı, izlenimleri soyutlaştırır; dokunaklılık yüklü şiirlerinde sevgi, anılar, yalnızlık, ölüm başlıca konulardır.

 Biri gelir sorarsa-Sana beni sorarsa
Gitti der misin-Gittiğimi söyler misin
Gidiyorum ben sana-Benimle gider misin.

Özdemir ASAF

             Son derecede kibar, zarif, çok şık tanınan biriydi. Kimseyi kırmak istemez, dürüstlüğe çok önem verirdi. Bunu dizelerinde de görmek mümkün. Şiirlerinin bir bölümünde toplumla, yaşadığı çağla ve kendisiyle hesaplaşmasının buruk öfkesi gözlemlenir. Bu yaklaşımla yeni taşlama biçimleri üreterek hiciv şiirinin öğelerini ustaca kullandı. Özellikle son dönem şiirlerinde dize sayısını azaltarak duygu ve zeka pırıltılarının kaynaştığı kısa şiirler yazdı.

 Konuşmak susmanın kokusudur.
Ya sus-git, ya konuş-gel, ortalarda kalma.
Yalan korkaklığın tortusudur-Dürüst kaba ol, eğreti saygılı olma.

Özdemir Asaf

             Aynı zamanda esprili bir kişiliği vardı Özdemir Asaf’ın. Başından geçenleri fıkra gibi anlatırdı. Onun anlatılarından birini aktarmak istiyorum. Çakırkeyif olduğu bir gece eve balkondan girmeye kalkmış, karanlıkta ayağı takılıp düşmüş. balkondaki muhtelif nesneyide yere devirir ki, "booooooom" diye bi ses! istanbul'un tamamı ayakta. o kafayla "amma gürültü yaptık yahu" diye söylenerek eve girer ve yatar. Ertesi gün öğrenir ki, Haydarpaşa açıklarında iki tanker çarpışmış, indenpendante adındaki petrol yüklü tanker infilak etmiştir!

28 Ocak 1981’de hayata veda etti.

 

 

 


 

 

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
hizmet koşulları.

Yorumlar