Münir Özkul ile bir devrin kapanışı

07-Ocak-2018 Pazar Günü saat 11.00 de Muhsin Ertuğrul Sahnesi yine buruk bir vedaya mekân oldu. Uğurlanan en az üç kuşağın gönlünde taht kurmuş olan ünlü sinema ve tiyatro sanatçısı Münir Özkul’du. Neredeyse üç yıldır onu yitirdiğimize dair asılsız haberlerle birkaç kez bu kaybın provasını yapmıştık ama yine de ölümle yüzleşmek alışılabilir bir şey değil.

       

MÜNİR ÖZKUL’LU, ADİLE NAŞİTLİ GÜNLER

Benim kuşağımın çocukları sinema, televizyon açısından çok içten ve mutlu bir döneme tanık oldular. Televizyonun siyah beyaz olduğu, sınırlı yayın yaptığı zamanlardan başlayarak çok büyük ustalar konuk oldu evlerimize. O sihirli kutudan çıkıp yaşamlarımıza girdiler, aile sevgisini, özveriyi öğrettiler bize. Değer yargılarıyla henüz bu kadar oynanmamıştı o günlerde. Bizler masum bir kuşağın yetiştirdiği masum çocuklardık. Cennete gitmek için kan dökmek değil, iyilik yapmak gerektiğini, güçlü olmak için her şeyin mubah olduğunu değil, çalışarak kazanıp, hakkına razı olmayı öğrenmiştik. İyi çocukların dualarını kabul eden Allah Baba’mız, Bayrağımız, Cumhuriyet’imiz, özgürlüğümüzü borçlu olduğumuz Atatürk’ümüz vardı. Öğretmenlere yalnızca biz değil tüm aile saygı gösterirdi. Öğretmenin yaşı ne olursa olsun yargıları sorgulanmazdı.

Kısacası şanslı çocuklardık biz… Yerli sinema filmleri, televizyon dizileri, eğlence programları toplum vicdanı ve ahlakıyla ters düşmezdi. Aile parçalayan gelin-kaynana programları, ruhları parçalayan evlendirme programları yoktu o zaman. Ahlaksızlığı, hileyi, kumpası zekâ becerisi olarak gösteren, gücün kaynağını sorgulamadan yalnızca güce tapmayı özendiren yarışma programları da yoktu. Adile Teyze’miz vardı bizim… Herkesin babası kimliğiyle Münir Baba’mız vardı. Ebeveynlerimiz ve okul öğretmenlerimizin yanı sıra yaşam öğretmenlerimizdi onlar bizim. Kemal Sunal, Metin-Zeki ikilisi ve diğerleri güldürürken ağlattılar, güldürürken eğittiler bizleri. Filmlerin kötü adamları bile çok kötü değillerdi o zaman. Çünkü bizler de, o filmleri yapanlar da gerçek kötülüklerle henüz karşılaşmamıştık, bilmiyorduk.

ONLARI YİTİRDİK

            Adile Teyze’mizi yitireli 28 yıl olmuş dile kolay. Kemal Sunal ’sız da birçok yıl geçirdik. Zeki Alasya, Levent Kırca yakınlarda veda ettiler. Münir Baba uzun bir süredir vedaya hazırlanıyordu zaten. Sonunda birkaç gün önce aldığımız haberle kalbimiz tümüyle kırıldı.

            93 yıllık yaşamına unutulmaz sahne gösterileri, aile filmleri sığdıran Münir Özkul Çocukluğumuzun, gençliğimizin gülümseyen bir parçasını daha alarak bizlere veda etti.


 

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
hizmet koşulları.

Yorumlar