DMİTRİ HVOROSTOVSKY BİR ARA BU DÜNYAYA UĞRADI

Gün geçmiyor ki, sanat dünyasından bir yıldız kaymasın. Global iletişimin artmasıyla her kayıp haberi anında her yere ulaşıyor. Belki de bu nedenle sanatçı ölümlerinin sıklaştığını düşünüyorum.

 

                                      
Sanatçılar, bilim adamları, ozanlar hangi ulustan olurlarsa olsunlar onları seslerini duyurabildikleri her coğrafya, her halk kucaklar, benimser. Bu nedenle dünyayı güzelleştiren bir sanatçı veda ettiğinde ulaşabildiği her yürek ağlar onun için.

ONU ÇOK SEVMİŞTİK

22 Kasım Çarşamba günü yine acı bir haberle sarsıldık. Dünyaca ünlü Rus Bariton Dmitri Hvorostovsky bu dünyadan ayrılmıştı. Hvorostovsky'ın yakınlarının yaptığı açıklamada “Ailesinin yanında, evi Londra'da huzur içinde öldü, sesinin sıcaklığı her zaman bize huzur vermeye devam edecek” denildi.

Sanatçıya 2015 yılında beyin tümörü teşhisi konmuş ve tüm canlı performansları iptal edilmişti. Viyana Devlet Operası da Haziran ayında Dmitri Hvorostovsky'ın yaklaşan tüm etkinliklerinin iptal edildiğini duyurmuştu. Sanatçı Rusya’da birçok ünlünün gömülü olduğu Novodevichy mezarlığına gömüldü. Bizim dünyaca ünlü ozanımız Nazım Hikmet Ran da aynı mezarlığa gömülmüştü.

YAŞAMI

Rus Bariton Dmitri [Dmitrij Dmitry] Aleksandroviç Hvorostovsky, 16 Ekim 1962 de Krasnoyarsk, Sibirya, Rusya’da doğdu. Ailesinin tek çocuğu idi. Arts Krasnoyarsk Okulu'nda okudu. Ekaterina Yoffel’den olağanüstü bir nefes kontrolünü öğrendi. İlk kez Rigoletto operasında   Marullo rolünde Sahneye çıktı.

1987'de Rus Glinka Yarışması'nda ve 1988'de Toulouse Şan Yarışması'nda Birincilik Ödülü kazandı. 1989'da dünya çapında prestijli BBC Cardiff Şarkıcısı ödülünü kazandığında uluslararası alanda ön plana çıktı 

İzleyici Başlangıçtan itibaren Dmitri Hvorostovsky'nin güçlü sesi, doğuştan gelen müzikal çizgisi ve doğal legatoları ile etkilendi. Oynadığı operalar dışında  Uluslararası resitaller verdi. Rus halk şarkılarını dünyaya sevdirdi.

ONU TÜM DÜNYA SEVDİ

Son olarak geçtiğimiz Mayıs ayında New York Metropolitan Operası'nda dinleyenlere unutulmaz bir konser sunmuştu. Metropolitan Opera'nın 50. yıldönümü Galasında operatör şirket genel müdürü Peter Gelb, Hvorostovsky'yi "oranlara ve tanrılara meydan okuyan"  bir sanatçı olarak niteledi. Elle dergisi Hvorostovsky'yi "Elvis of Opera" olarak nitelendirdi ve People dergisi onu dünyanın en güzel 50 kişisinden biri olarak seçti. Hvorostovsky bir Opera Rock yıldızıydı. Aslında operaların yıldızları genelde tenorlardır. Birkaç opera hariç başkarakterler hep tenor sesler için yazılmıştır. Hvorotovsky bu demir döngüyü kırdı. Hangi rolü söylerse o performansın yıldızı oldu.

 

DMİTRİ İSTANBUL’DA

Dmitri Hvorostovsky'yi 2014 yılında 5. İstanbul Uluslararası Opera Festivali’nin kapanış konserinde izlemiştim. Salonda tutkulu hayranları, nereye gitse onu dinlemek için izleyen takipçileri vardı. İstanbul’a dünyanın her yerinden sanatçı gelir ama böyle hayran kitlesiyle gelen azdır.

 

GÜMÜŞ BİR ENERJİ TOPU

Dmitri sahneye çıktığında bunun nedenini anladım. O kelimenin tam anlamıyla parlıyordu. Önce başını çevreleyen parlak gümüş rengi saçlarının etkisi diye düşündüm ama dakikalar ilerledikçe yalnızca sesi ve yorumuyla değil yaydığı müthiş enerjisiyle de insanları etkilediğini gördüm. Konser boyunca sanki içimizden erimiş gümüş aktı. Adeta dünya dışı bir etkiyle karşılaşmıştık. Diyorum ki bu öyle güçlü bir enerjiydi ki bu güce kendisi bile dayanamadı. O nedenle yazı başlığımda söylediğim gibi “Dmitri Hvorostovsky Bir Ara Bu Dünyaya Uğradı”

 

 

 

 

 

 

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
hizmet koşulları.

Yorumlar