20 YIL SONRA “SANAT”

18 Kasım Cumartesi akşamı saat 20.00 de bir süredir heyecanla beklediğimiz bir oyunu izledik. Mekân Mecidiyeköy’de yeni bir sanat odağı olan “Artı Sahne” idi. İstanbul’un yeni kültür-sanat mekânı Artı Sahne Torun Center’da yer alıyor.

 

Sahnelerimizin azaldığı bir dönemde iş dünyasının böyle sahneler oluşturarak sanata destek çıkması gerçekten sevindirici. Ayrıca önemli bir sanat olayıyla perdelerini ilk kez açması da çok anlamlı…

O özel akşamda ben de oradaydım. Caddeden başlayarak güzel ışıklandırmalarla çok hoş bir etki yaratmışlar. İç mekân modernle klasiğin görkemli bir sentezini yansıtıyor. En önemlisi koltuk sıraları arasında makul geçiş boşlukları bırakılmış. Uzun süredir ilk kez ayaklarımı nereye koyacağımı bilmeden kıpırdanıp, acı çekmeden bir oyun izledim. Bu konuda ilgili mimar ve iç mimarları kutluyorum.

20 YIL SONRA YENİDEN

Oyun 20 yıl sonra “AYSA Prodüksiyon Tiyatrosu” tarafından sahneye konan Ünlü Fransız yazar Yasmina Reza’nın kaleme aldığı “Sanat” adlı oyundu

Gencay Gürün’ün ustalıklı rejisiyle, Tiyatronun üç usta ismi, Cihan Ünal, Can Gürzap ve Mutlu Güney aynı sahnede buluştu. Cüneyt Türel, Cihan Ünal ve Can Gürzap 20 yıl önce bu oyunda bir araya gelmişlerdi. Artık aramızda olmayan usta oyuncu Türel’in anısına Cihan Ünal ve Can Gürzap birlikte rol aldıkları “Sanat” oyununda tekrar bir araya geldiler. Cüneyt Türel’in yerine bu kez Mutlu Güney var.

Gencay Gürün’ün dilimize çevirip yönettiği oyunun, yapımı AYSA Prodüksiyon Tiyatrosu’na, sahne tasarımı ise Barış Dinçel’e ait.

OYUNUN KONUSU

“Sanat”, satın alınan bir sanat eseriyle sorgulanan bir dostluk hikâyesi, entelektüel tartışmaların satır arasına gizlenmiş bir hesaplaşma. 25 yıllık bir dostluğa “nefret” karıştıran şeyin satın alınan beyaz, bembeyaz bir tablo olması ilginç bir yaklaşım. İç hesaplaşmalar, sert yüzleşmeler ve bitme noktasına gelen dostluklar… Fransız roman, senaryo ve oyun yazarı Yasmina Reza’nın yaşadığı bir olaydan yola çıkarak kaleme aldığı “Sanat”, sahnelendiği tüm zamanlarda ve ülkelerde büyük beğeni topladı.

Bu Oyun Usta Oyuncular İçin Söz Konusu Beyaz Üzerine Beyaz Tablo Kadar Yeniden Yaratılabilir Bir Yapıt.

20 yıl önceki yapımı izlemedim ama keşke izleyebilseydim. Türk Çağdaş Tiyatrosu’nun önemli isimlerinden olan Can Gürzap ve Cihan Ünal’ın bu kez ne gibi farklı yorumlar getirdiklerini bilmek isterdim. Oyun kişisel nüansların sergilenebileceği bir oyun. Her ne kadar sabit bir metne dayanıyorsa da farklı duygular, oyuncunun kendi kişiliği, ufak bir ses oynaması, biraz daha belirgin bir vücut dili ile her şey değişebilir. Bu oyun usta oyuncular için söz konusu beyaz üzerine beyaz tablo kadar yeniden yaratılabilir bir yapıt.

 

 

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
hizmet koşulları.

Yorumlar