DİJİTAL KONSER SALONLARI (UMUDUMUZ TEKNOLOJİ)

            Teknolojinin artı ve eksileri konusunda çok çelişkili fikirler olsa da genişleyen ve çeşitlenen dünyada çözümü artık teknolojide arıyoruz

 

            Konser salonlarının yeterli olmadığı, medya üzerinden izlenen konser kayıtlarının yeterince doyurucu olmadığı bir dönemdeyiz. Kim istemez ki dünyanın önde gelen müzik ortamlarından birinde koltuğuna gömülüp birebir müzik dinlemek ve oradaymış gibi izlemek.

            Bu konuda ülkemizin önde gelen klasik Müzik dergilerinden “Andante” de derginin kurucusu ve müziği misyon edinmiş olan Serhan Bali’nin bir yazısını okudum. Serhan Bali yalnızca yurt içinde değil, dünyadaki müzik merkezleri ve müzik haberleri konusunda teşekkür edilesi medya iletişimleri oluşturuyor. Ben Serhan Bali’nin yazısından alıntı yaparak sizlere aktarmak istiyorum.

ANDANTE’DEKİ YAZIDAN BİR BÖLÜM

            “2008 yılı sonunda başlayan bu uygulama klasik müzik dünyasında bir ilk ve aradan nerdeyse on yıla yakınbir süre geçmesine rağmen bu ölçekte benzeri yapılabilmiş değil. Yanlış anlaşılmasın, dünyanın farklı köşelerindeki orkestralar da Berlin’i örnek alarak siber alemdeki görünürlüklerini artırmaya, konserlerini internet üzerinden canlı veya banttan yayınlamaya ağırlık verir oldular ama henüz hiçbiri bu işi Berlin Filarmoni kadar büyük bir organizasyon yapısıyla ve adeta bir ‘sanal orkestra’ mantığıyla kotarabilmiş değil. 10 yıl az buz bir süre değil; bu süre içinde Berlin’in bu alanda henüz ciddi bir rakibinin ortaya çıkmaması hem Dijital Konser Salonu’nun devrimciliği ve teknik bakımdan güç bir proje olmasından hem de Berlin Filarmoni’nin elindeki olanaklardan kaynaklanıyor olsa gerek.
SİSTEM NASIL ÇALIŞIYOR?

Google ve Apple mağazaları üzerinden indireceğiniz ücretsiz bir aplikasyon sayesinde Berlin Filarmoni’nin tüm konserlerini TV, masaüstü-dizüstü-tablet bilgisayar, cep telefonu üzerinden saptanmış bir ücret karşılığında ya evinizin rahat ortamında ya da dilediğiniz başka bir yerde izleyebiliyorsunuz. Her sezon orkestranın 40 dolayında konserini canlı olarak izlemenin yanı sıra bugüne kadar bu olanak sayesinde dijital olarak kaydedilip yayınlanmış yüzlerce konseri de seçip izlemeniz mümkün. Bu konserlerin her birine dünyanın en önemli klasik müzik sanatçılarının solist ve şef olarak yer aldıklarını söylemek bile gereksiz. Konserlerin dışında bestecileri, eserleri ve sanatçıları daha yakından tanıyabileceğiniz belgesel yapımlar ve söyleşiler de arşivde mevcut. Örneğin Wilhelm Furtwaengler, Herbert von Karajan, Sergiu Celibidache, Carlos Kleiber gibi orkestranın tarihinde yer etmiş şefler hakkında yapılmış belgesel ve konser filmlerini bu sayede izlemek çok hoş.

Dijital Konser Salonu platformları arasında en görkemli olanı hiç kuşku yok ki büyük ekran TV. Artık pek çok önde gelen markanın TV’lerinde internet bağlantısı olanağı olması nedeniyle indirilecek aplikasyon üzerinden Berlin Filarmoni konserlerini sanki orkestranın evi yani meşhur Philharmonie’nin koltuğuna kurulmuş gibi deneyimlemeniz mümkün. Üstelik kendi evinizde konser salonundan çok daha rahat edeceğiniz de aşikâr! TV’den izlemenin, teknolojinin sunduğu nimetlerin kullanıldığı, daha başka yöntemlerini öğrenmek için siteyi ziyaret etmenizi öneririm. TV’den izlemenin artık biraz eskide kalmış, geleneksel yönteminin ise bilgisayarınızla TV’nizi HDMI kablosuyla birbirine bağlamanız olduğunu unutmayınız! Dijital Konser Salonu, oditoryumun pek çok yerine yerleştirilmiş HD kameralardan alınan görüntülerin Philharmonie binasının çatısına yakın bir yerde kurulu stüdyoda işlenmesiyle ortaya çıkıyor.”

İşte böyle haberler yoksunluklar söz konusu olduğunda ferahlatıcı bir rüzgar etkisi yapıyor. Bu durumda “Umudumuz teknoloji”

 

 

 

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
hizmet koşulları.

Yorumlar