KERİM EVREN

Baş 'Dil'le Tartılır -9

0

Türkiye'nin dört bir yanındaki tarım ve orman alanlarından yükselen çığlıkların ardı arkası kesilmiyor. Son olarak İzmir'in Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, ilçede 17 - 19 Kasım arasında düzenlenen 18. Geleneksel Mandalina Şenliği'nde isyanını dile getirdi.

0
KERİM EVREN

Baş 'Dil'le Tartılır -4

0

Fransız düşünür Buffon'un "Üslup yazarın ta kendisidir." özdeyişi -uyak çekiciliğiyle karışık- genelleme yapılarak dilimize aktarılmış:

0
KERİM EVREN

Baş 'Dil'le Tartılır -8

0

Temel, çok başarılı bir öğrenciymiş. Üniversiteyi bitirdikten sonra Cambridge'te master, Oksford'da doktora yapıp yurda dönmüş. Yakınları, "Herhâlde eğitim hayatına noktayı koymuşsundur." demişler.

0
KERİM EVREN

Baş 'Dil'le Tartılır -2

0

CNN Türk'te, bir kız futbol takımıyla ilgili haber veriliyor. Görüntüleri, İran'dan sanıyoruz önce. Ama hayır, bu bir Türk kız takımının haberi. Sivas'ın bir köyünde futbol takımı kuran genç kızlarımız, gol yemeden il şampiyonu olmuşlar. Aferin!

0
KERİM EVREN

Baş 'Dil'le Tartılır -7

0

Haber ve yorumlarımızda, okur / izleyici / dinleyiciyi ikircikte bırakacak olumlama - olumsuzlama, anlam belirsizliği, ussal değer vurgusu... yanlışlarından kaçınmalıyız.

0
KERİM EVREN

Baş 'Dil'le Tartılır - 3

0

Türkçeye, Batı ya da Doğu dillerinden girmiş sözcüklerin sesletim ve yazımı, baş belamız!!

0
KERİM EVREN

Baş 'Dil'le Tartılır -6

0

Varlığını, Türk halkı olarak tıkır tıkır ödediğimiz vergilere borçlu olan devlet kanalı TRT'ye, yalnızca elektrik faturalarımızdan her yıl yüz milyonlarca lira kesinti yapılıyor.

0
KERİM EVREN

Baş 'Dil'le Tartılır -1

0

Prof. Dr. İlber Ortaylı, geçen pazar günü CNN Türk'te Hakan Çelik'in konuğuydu. Okul yıllarında öğretmenlerinin, Türkçesi kötü öğrencileri nasıl aşağıladıklarını anlattı. Bir öğretmeni, Ortaylı'nın 'kemik'e 'kemük' diyen taşralı bir sınıf arkadaşına, dolaylı yoldan 'köpek' diyerek ağır hakaret etmiş:

0
KERİM EVREN

Türk Dil Bayramı

0

Önümüzdeki salı, Türk Dil Bayramı'nı kutlayacağız.

0