Rusya’da Messi&Ronaldo finali

Evet Rusya’da düzenlenecek 2018 Dünya Kupası’na 10 günden daha az bir süre kaldı.

 

4 yıl aradan birbirinden güçlü ülkelerin vereceği mücadele hiç şüphesiz nefes kesecek. Kimin şampiyon olacağını kestirmek zor tabii… 2014 Dünya Kupası öncesi az çok futbolseverlerin çoğu Almanya’nın zafere uzanacağını tahmin ediyordu. Ancak 4 yılda derenin altından çok sular geçti. Almanya turnuvanın favorisi mi? Bana kesinlikle öyle. Ama ne Almanya 2014 öncesindeki havada ne de o tarihte kupada favori gösterilen İspanya, Brezilya, Fransa ve İngiltere gibi ülkeler eski gücünde. Eski gücünde derken kesinlikle yanlış anlamayın. Brezilya ev sahipliği yaptığı 2014 Dünya Kupası’ndan ders çıkarttı. Tıpkı aynı turnuvada hezimet yaşayan İspanya gibi… İngiltere bir başka geliyor Rusya’ya… Rusya ile yaşadıkları politik kriz, İngilizlere artı bir motivasyon katacaktır bu su götürmez…

Peki 2014’ün finalisti Arjantin ne yapar ? Diego Maradona ve Pele gibi adını Dünya futbol tarihine yazdırmak üzere olan kimine göre de yazdıran Lionel Messi, İspanyol devi Barcelona’da yaşamadığı zafer, kaldırmadığı kupa kalmadı. Ancak ülkesi Arjantin ile öyle elde tutulur bir başarı yakalayamadı. İşte bu yüzden Arjantin, 1986’da Meksika’da düzenlenen ve finalde Almanya’yı 3-2 yenerek şampiyon olduğu organizasyonda Maradona adını tarihe altın harflerle yazdırdı. Arjantin halkı da halen yaşayan futbol ilahı olarak görülen Maradona’yı, Messi ile kıyaslamaz bile… Arjantinliler için varsa yoksa Maradona’dır… Bu yüzden futbol otoriteleri Messi’nin Dünya Kupası kupasını kaldırmadan, Arjantin halkının gözünde hiçbir zaman bir Maradona olamayacağını belirtiyor.

Bu organizasyon büyük bir ihtimalle Messi’nin yaşı itibariyle de son Dünya Kupası olacak. Güney Amerika Dünya Kupası elemelerinde kötü bir performans ortaya koyan ve play-off neticesinde adını turnuvaya yazdıran Arjantin’in ne yapacağı merak konusu. Bu yaz Rusya’da Messi’nin sadece Barcelona efsanesi olarak mı kalacağı yoksa bir Dünya efsanesi haline mi geleceği cevabını da bulacağız. Aynı şekilde Real Madrid’in Portekizli starı Ronaldo’nun ülkesi Portekiz’in de ne yapacağı merak konusu. Son Avrupa şampiyonu Portekizli Ronaldo ile son Dünya Kupası finalisti Arjantinli Messi’nin finalde karşı karşıya gelmesi bana göre son yılların en önemli futbol olayı olarak tarihe geçer. Bu arada turnuvaya katılan takımlarda baktığımız da Türkiye’nin neden Rusya’da olmadığına iç geçirmiyor değiliz. Elemelerde stratejik hatalar yapılmasaydı 4 yılda bir gerçekleştirilen bu müthiş organizasyonu evlerimizde değil, Rusya’da yaşayacaktık. Artık 2022’de Katar’da düzenlenecek Dünya Kupası’na katılabilme umuduyla diyelim.