İkramlar haftası

 Süper Lig’de enteresan bir hafta sonunu geride bıraktık. Zirve yarışı veren 4 hatta Trabzonspor’u da sayarsak, ellerinin terziyle yakaladıkları fırsatları geri çevirdiler. Önce Beşiktaş, Bursaspor karşısında bir puanı son dakikalarda yakaladığı golle zor kurtardı. Ardından gözler Karadeniz’deki derbiye çevrildi. Trabzon öne geçmesine rağmen, Fenerbahçe karşısında bir puana razı oldu. Her iki takım için de önemliydi. Zira haftalar ilerledikçe, kaybedilen puanlar daha çok aranacak.

 


Lider Başakşehir’de önemli liderlik yarışında önemli iki puan bıraktı Konya deplasmanında. Sadece iki puan kaybetmekle kalmadı, Fenerbahçe karşılaşması öncesi takımın dinamosu Emre Belözoğlu’nda kaybetti. Zira kaybetti denilemez. Emre yine aşırı hırsının ve agresifliğinin kurbanı oldu. Bakalım Başakşehir Teknik Direktörü Abdullah Avcı, Emre’siz Fenerbahçe karşısında nasıl bir taktik ile mücadele edecek. Bu haftanın asıl kaybedeni bana göre Galatasaray oldu. Sarı-Kırmızılılar, Sivas deplasmanından galibiyet ile ayrılsalardı, zirve yarışı veren diğer takımların moralini bozacaktı. Ama olmadı. Beşiktaş, Fenerbahçe, Başakşehir, Trabzonspor haftayı en azından bir puanla kapatırken, Galatasaray sıfır çekmiş oldu. Sivas maçında gördük ki, Premier Lig ekibi Stoke City’e 16 milyon Euro satılan orta saha oyuncu Ndiaye’nin yokluğunu çok arayacak Galatasaray. Sanki “Keşke satılmasaydı, bir şekilde ikna edilseydi de Ndiaye’ye takımda kalsaydı” seslerini duyar gibi oluyorum. Her futbol satılabilir. Eğer profesyonel bir kulüp isen, iyi bir teklif halinde takımdaki en önemli futbolcuyu da gözden çıkarırsın. Bu gayet bir durum. Ancak bazı oyuncular vardır, şampiyonluk yarışışında elden çıkarılmaması gerekir. İşte Ndiya’ye tam böyle bir futbolcuydu. Umarım takımın hocası Fatih Terim, Ndiaye’nin yokluğunun çaresini bir an önce bulur. Galatasaray orta alanda hiç tahmin edemeyeceği derecede sıkıntı çekecektir. Aslında çare ortada. Kaptan Selçuk İnan bir an önce eski formuna kavuşmalı.
 Zira sezon sonunda Ndiaye’nin satılmasının faturasını taraftar yeni seçilen başkan Mustafa Cengiz’e çıkartır. Galatasaray orta alanda hiç tahmin edemeyeceği derecede sıkıntı çekecektir. Aslında çare ortada.
 Kaptan Selçuk İnan bir an önce eski formuna kavuşmalı. Şimdi önemli bir haftayı daha giriyoruz. Belki kaybedenin gardının düşeceği 21’inci haftanın kazananını dört gözle bekliyoruz.  
Bence bu şampiyonluk yarışının kırılma noktasına şahit olabiliriz. Bana göre yarışın kırılma mücadelesi ise Pazar günü Başakşehir Fatih Terim Stadı’nda oynanacak Başakşehir-Fenerbahçe karşılaşması. Bu maçtan çıkacak netice hem Beşiktaş’ın hem Galatasaray’ın yarıştaki motivasyonunu yakından etkileyecektir. Sadece Beşiktaş ile Galatasaray’ı etkilemeyecek, Trabzonspor ile Kayserispor’un bile durumunu etkileyecektir. Tabi bu varsayımlarımın ilk şartı, saydığım takımların haftayı üç puanla kapatmaları veya kaybetmeleri. Herkes iyi haftalar…