Kayıpsız viraj haftası

Evet Süper Lig’de 2017-2018 sezonunun ikinci yarısı start aldı. İyi olan takımın şampiyon olması dileğiyle, zorlu bir haftayı geride bıraktık.

 

 Özellikle şampiyonluk yarışı veren takımlar haftayı üç puanla kapatarak, ikinci yarıya da moralli başladılar. Zira Başakşehir, Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş, eğer bu hafta yenilmiş olsalardı, telafisi olmaya bilirdi. Artık telafisi olmayan, en az puan kaybeden takımın mutlu sona ulaşacağı dönemece girmiş bulunuyoruz. Zirve mücadelesi veren takımların hatta yapma lüksünün olmadığı viraj haftalarına erken girildi. Bu yüzden şampiyonluk yarışı veren 4 takımın kayıpsız döneceği sert virajlar şampiyonluğa bir adım daha yaklaştıracaktır.

Galatasaray’ın Kayserispor deplasmanında üç golle kazandığı üç puana ayrı bir parantez açmak istiyorum. Sarı-Kırmızılılar, 2018’e seçimle “merhaba” dedi. Güven tazelemek için seçim kararı alan Dursun Özbek, başkanlık koltuğunu sandıktan zaferle çıkan Mustafa Cengiz’e devretmek zorunda kaldı. Ateşten gömlek giyen Mustafa Cengiz’in başkanlığı, Sarı-Kırmızılı takımın üzerinde nasıl bir etki bırakacağı merak konusuydu. Dursun Özbek’in Igor Tudor’un yerine getirdiği Fatih Terim’in de yeni yönetimin önünü açmak için istifa edeceği söylentileri de Kayserispor maçı öncesi camiada bir huzursuzluğa neden oldu. Ancak korkulan olmadı. Daha önce de “Başkan olsan Fatih Terim’i takımın başına getiririm” diyen Mustafa Cengiz, “Şampiyonluk yolunda birlikteyiz. Hiçbir yere gitmiyorsun^” diyerek Terim’e güvendiğini gösterdi. Bu olumlu hava takıma da yansıdı ve Galatasaray, Kayserispor deplasmanından kayıpsız ayrıldı. Bu galibiyet Sarı-Kırmızılı ekip için son derece önemli. Mustafa Cengiz de koltuğa moralli oturdu. Galatasaray’da ki bu güven ortamı sürerse, başarı kaçınılmaz olur. Mustafa Cengiz’i şimdi bir sürü sorun bekliyor. Özellikle kulübün borcu ve acilen yapılması gereken ödemeler baş sıkıntılar olarak dikkat çekiyor. Ancak aldığım son duyumlara göre; Mustafa Cengiz, acil ödemeler için sıcak para buldu. Mustafa Cengiz, Kayseri galibiyeti ve sıcak para ile oturduğu başkanlık koltuğunda başarılı olacağının mesajını camiaya verdi.

Trabzonspor’un çıkışı dikkat çekiyor. Gerçi Konya deplasmanında iki puan bıraktılar. Ancak Rıza Çalımbay yönetiminde sergiledikleri performans dikkat çekiyor. Çalımbay ile müthiş bir ivme yakaladılar. Özellikle Burak Yılmaz’ın yükselen grafiği Bordo-Mavililere çok şey katıyor. Lider Başakşehir ile aralarındaki puan farkı 9. fazla gibi görünebilir ama bence değil. 3 maça bakar bu iş. Yani diyeceğim o ki; kimse Trabzonspor’u şampiyonluk yarışında hafife almasın. Bir bakmışsınız aradan sıyrılmış ve ipi göğüslemiş. Olmaz demeyin. Bu yarış çok şeye gebe. Bu hafta Fenerbahçe karşısında alacakları bir galibiyet, zirve yarışının rengini bir hayli değiştirir. Gelecek yazıda buluşmak üzere herkese iyi haftalar diliyorum.