Galatasaray’da seçime giderken

Galatasaray, ocak ayına hareketli girdi. İlk yarıda teknik direktör seçimi konusunda yaşanan belirsizlik nedeniyle seçim kararı alan Başkan Dursun Özbek yeniden aday. Zaten Özbek de seçim kararını camianın gözünde güven tazelemek için aldı.

  Özbek’in karşısına rakip olarak ise Mustafa Cengiz çıkmış durumda. Aslında Mustafa Cengiz’i bu cesaretinden dolayı tebrik etmek gerekiyor. Zira şimdiden belirteyim işi kolay olmayacak. Ancak en azından Özbek, koltuk da rahat olmadığını ise anladı.

Başkan Özbek yeniden seçilir mi ? Bana göre “evet” Nedeni ne gelince, takımın başına teknik direktör Fatih Terim’i getirmesi ve camianın da kısa sürede toparlanma sinyalleri vermesi Özbek’in elini güçlendirdi. Hem de fazlasıyla güçlendirdi. Ve ara transferde gündeme gelen isimler, ve Terim’in yardımcısı olarak getirilen efsane kaleci antrenörü Taffarel hamlesi de hem camianın hem de taraftarları şampiyonluk için umutlandırdı. Özbek, 20 Ocak tarihinde yapılacak seçimden güven tazeleyerek çıkar. Lakin önümüzdeki 15-20 gün ne gösterir, ikinci yarının ilk hafta maçında Galatasaray nasıl bir skorla başlar ve bunun etkisi seçime girecek delegeler üzerinde nasıl bir etki bırakır onu kimse bilemez şu an için.

Gelelim Beşiktaş’ın Cenk Tosun’u Everton’a satmak üzere olmasına. Siyah-Beyazlılar, eğer gerçekten telaffuz edilen rakama golcü oyuncu Everton’a satıyorsa, bence son yılların en büyük transfer olayına imza atılar. Türkiye’den bu rakama başka bir takıma giden yerli bir futbolcu yok sanırım. Siyah-Beyazlılar, İngiliz ekibinden gelecek parayla en azından iki transfer sezonunu kasasından para çıkmadan kurtarır. Başkan Fikret Orman da transfer sürecini fazla uzatmadan İngilizler’den gelen teklifi kabul etmeli. Zira önümüzdeki yıl Cenk Tosun’a bu parayı verecek başka bir takım çıkmayabilir. Büyük bir ihtimalle de çıkmaz. Böyle bir şans sadece bir kez geleceğine inananlardanım.

Evet Süper Lig’in ikinci yarısının açılmasına sayılı günler kaldı. Takımların kamp çalışmaları bir yandan transfer çalışmaları da tam gaz devam ediyor. İmzalar yakında atılmaya başlar. Bu transfer döneminde tek temennim, kulüpler zaten sıkıntı da olan ekonomik durumlarını paraları har vurup savurmaması… Zira ekonominin 2018 yılında zorlu geçeceği söyleniyor. Artık iflas noktasına gelen ve geçen yıl TFF 1.Lig’e düşen Gaziantepspor’un durumu ortada. Gaziantepspor’un durumuna düşmeye aday birçok kulübün olduğu iddia ediliyor. Yabancı futbolculara verilen gereğinden fazla paralar, kulüpleri daha sonra zor durumda bırakıyor. Gelen oynamıyor veya uyum sağlayamıyor. Ancak bunlar olurken de, paralarını almaya devam ediyorlar. Bu yüzden Süper Lig ekipleri, oyuncu alırken ince eleyip sıkı dokurlar.