Çare Fatih Terim mi?


Sezona fırtına gibi giren hatta ilk on hafta da aldığı neticelerle “Açık ara şampiyon olur” havası yaratılan Galatasaray’da işler yoluna gitmedi.

Özellikle derbilerde alınan kötü neticeler ve son olarak Yeni Malatyaspor deplasmanında alınan mağlubiyetin faturası beklenildiği gibi teknik direktör Igor Tudor’a kesildi. Sadece Tudor’a mı kesildi ? Hayır! Galatasaray yönetiminde beliren teknik direktör seçimi konusundaki çatlak Başkan Dursun Özbek’in seçim kararı almasına neden oldu. Aslında seçimin nedeni Sarı-Kırmızılı kulüben efsane hocası teknik direktör Fatih Terim… Dursun Özbek, “Terim” isminde ısrar edince, yöneticilerin birçoğu tecrübeli hocaya karşı çıktı. Özbek de güven tazelemek için seçim kararı aldı. Büyük bir ihtimalle Başkan Özbek’in karşısına güçlü bir isim çıkmayacak. Ocak ayında yapılması planlanan seçimden Özbek galip çıkacaktır. Peki Özbek’in gönlünde yatan teknik direktör Fatih Terim, Galatasaray’ı şaha kaldırabilir mi?
İşte bu sorunun cevabını vermek hiç de kolay değil. Neden mi? Terim’in kariyeri ve Türk futbolu ile Galatasaray’a yaşattığı başarılara kimsenin bir sözü olamaz. Ancak Terim kendi kurup oluşturmadığı takımları başarıya ulaştıramıyor. 2003-2004 sezonunu bir hatırlayalım. Takımı şampiyon yapan Lucescu gönderilmiş ve takımın başına Fatih Terim getirilmişti. Ancak Terim takımın başına ani getirilmiştir. O zaman kadroda oynayan futbolcular ve transfer edilen yıldızların çoğu Terim’in isteğiyle alınmamıştı. 2003-2004 sezonu Galatasaray için hiç de iyi gitmemiştir. Terim de 27.haftada yerini Hagi’ye bırakmıştı.
Şimdi Terim’in takımın başına gelişi 2003-2004 sezonundan farklı olmayacaktır. Zira bu kadroyu Terim kurmadı. Deneyimli hoca, her zaman inandığı ve istediği oyuncularla yola çıkmıştır. Zira Terim’in kurduğu kadrolar hep başarıya ulaşmıştır. 1996-2000 yılları arasında yaşanan şampiyonluk olsun, 2011-2013 sezonlarında yaşanan şampiyonluklarında yapılan transferler ve kurulan kadronun mimarı her daim Fatih Terim olmuştur. Şimdi akıllarda Özbek yeniden başkanlık koltuğuna oturur ve Fatih Terim’i takımın başına getirirse, ne kadar başarılı olabilir ?
Peki yaşanan bu gelişmelerin ardından Galatasaray’ın şampiyonluk şansı azaldı mı? Bana göre azalmadı. Kadro kaliteli. Sarı-Kırmızılılar gerekli olan biraz artı motivasyon. Onu da yeni gelecek hoca verecek. Eğer Galatasaray ligin ikinci yarısında derbi şanssızlığını kırabilirse, mutlu son uzak değil. Bu arada Fenerbahçe de koptu geliyor. Sarı-Lacivertliler duracak gibi değil. Galatasaray, Başakşehir ve Beşiktaş’ın kabusu geri döndü diyebiliriz. Zira bundan 3-5 hafta öncesine kadar kimse Fenerbahçe’nin zirveye bu kadar yaklaşabileceğine ihtimal vermiyordu.