Çağdaş Potreler : J.K. Rowling

Joanne “Jo” Rowling bir Ingiliz roman, film senoryası yazarı ve film yapımcısıdır. Romanlarında  yazar olarak J.K.Rowling ve Robert Galbraith müstear isimlerini kullanmaktadır.

  Harry Potter fantazi roman serisi ile ün yapmıştır. 31 Temmuz 1965 doğumlu olan Rowling’in son romanından esinlenerek yapılan “Fantastic Beasts and where to Find Them”- Fantastik Canavarlar ve Onların Nerede Bulunacağı – filmi şu anda bütün dünyada gişe rekorları kırmaktadır.  Film, franchise ve popular kitap tarihinin en başarılı kişisi olarak kabul edilen Rowling’in ilk yazdığı Harry Potter kitabını yedi kitaplık bir seri olarak tamamlanmış ve ilk üçü New York Times’in en çok satanlar listesine girmiştir.

Exeter Üniversitesi mezunu Rowling 1990’da İngilizce öğretmeni olarak Portekiz’e gitti. Orada Portekiz’li gazeteci Jorge Arantes’le evlendi. Evlilik boşanmayla sonuçlandı. Kızı Jesica’yla, kızkardeşi Di ile beraber yaşamak üzere Edinburg’a geri döndü. Kızı ile ancak sosyal yardım alarak hayatını sürdürmeye çalışan Rowling, Manchester’den Londra’ya 1990’da trenle giderken aklına gelen Harry Potter ve Philosopher’s Stone konusunu yazmaya başladı. Kitabı bitirdiğinde birçok yayınevine gönderdi, sonuç alamadı. Sonunda $ 4000’a bir yayınevine yayın hakkını satabildi. 2001 yılı 26 Aralığında anastezi uzmanı Dr. Neil Murray ile evlenen Rowling iki erkek çocuk sahibi daha oldu.

2000 yılı yazında ilk üç Harry Potter kitabı; Harray Potter the Sorcerer’s ( Philospher’s) Stone, Harry Potter and Chamber of Secrets ve Harry Potter and Prisoner of Azkaban  üç yıl içinde 35 dile  çevrildi ve 35 milyon sattı ve $480 milyon dolar gelir sağladı. Temmuz 2000’de Harry Potter and the Goblet of Fire’in ilk baskısı 5.3 milyon adetti ve baskıdan önce 1.8 milyon ön sipariş alınmıştı. Beşinci kitap Harry Potter and the Order of Phoenix  2003 yılı Temmuz’unda kitapçıların raflarında idi. Altıncı kitap Harry Potter and the Half- Blood Prince ABD’de basıldığında 24 saat içinde 6.9 milyon adet sattı. Temmuz 2007’de en son Harry Potter and Deathly Hallows piyasaya çıktı ve yayın öncesinde en büyük ön sipariş alan kitap olarak tarihe geçti. Yedi kitabın bütün dünyada toplam satışı 450 milyon adede ve getirdiği satış geliri $7,7  milyara ulaştı. Kitaplardan esinlenerek yapılan filmler gişe rekorları kırdı. İlk film 2001 Kasım’ında ABD’de 8,200 sinemada gösterime girdi ve ilk hafta sonunda $93.5 milyon dolarla rekor kırdı. Şu sıralarda oynayan son film ise ilk hafta sonunda ABD’de $75 milyon  ve ABD dışında $150 milyon olmak üzere $225 milyon gelir sağladı. Rowling yeni kitaplar, piyesler, ve film senaryoları yazmaya devam etmektedir.

International New  York Times yazarı James B.Steward’a göre ( Int . N.Y. Times; 26 -27 2016) Rowling en az 1.2 milyar dolar servet sahibidir. Gelirlerinin İngiltere’de vergisini ödemektedir. Büyük çapta sosyal yardımlarda bulunmaktadır.  Bunun için çeşitli vakıflar kurmuş ve onları desteklemektedir. Rowling servetini kalemiyle, yalnız başına ve on beş yılda elde etmiş ve onu iyi yönetmiştir. Yönetmeye devam etmektedir. Rowling globalleşmenin günümüzdeki iyi örneklerinden biridir.