ÇAĞDAŞ PORTRELER ŞEFKATLİ LİDER; JON M.HUNTSMAN Sr.

2005 yılı Eylül ayında Jon M.Huntsman Sr, yeni yayınlanan kitabı Winners Never Cheat- “Kazananlar hiç bir zaman yolsuzluk yapmaz” isimli kitabı hakkında Çin’in Şanghay kentinde yaptığı konuşmada, konunun biraz dışına çıkarak şöyle demişti;

 

 
“Hayatımda bir çok cenaze merasimine katıldım.  Belki 200 kadar. Tören sırasında yapılan konuşmalarda hiç bir zaman ölenin çok para kazandığı ya da politik olarak çok güçlü olduğu konusunda bir atıf yapıldığını duymadım. Bunlara hiç bir zaman değinilmedi. Cenaze törenlerinde daima ölen kişinin ne kadar iyi ya da kibar olduğuna ya da karakter sahibi ve dürüst olduğuna işaret edildiğini gördüm… Bu özellikleri taşımıyan bir kişinin cenaze töreninin de çok kısa olduğuna tanık oldum. Kimse o kişi hakkında fazla konuşmak istemiyordu. Size cenaze töreninizi şimdiden , önceden planlamanızı tavsiye ederim. Bu da kibar, nazik ve dürüst olmakla başlar” (Knowledge Wharto- Feb 06,2018)
Huntsman, 2 Şubat 2018’de bu dünyadan  80 yaşında iken ayrıldı. Huntsman’ı, dünyanın en ileri finans ve işletmecilik okullarından biri olan University of Pennsylvania’nın Wharton School’u , iş dünyasının en şefkatli, filantropist liderlerinden biri olarak görmektedir. Huntsman mütevazi bir ortamdan ve protestanlığın Mormon tarikatından gelen bir iş adamı idi. 1970’lerde babasından aldığı sermaye ile ufak bir plastik ambalaj firması kurdu. Big Mac için Mc Donalds en iyi muşterisi oldu. Bu ambalaj firmasını sattıktan sonra meydana getirdiği Huntsman Corporation’ı uluslararası dev bir kimya şirketi yapmayı başardı.. 30 ülkede yatırımları olan şirketin bugünkü satışları 8 milyar dolardır ve 15.000 kişi istihdam etmektedir.
2005 yılında yayınlanan söz konusu kitabında Huntsman, “rüşvet geçici bir avanta sağlayabilir, Bu iş yapmanın belki en ucuz yoludur. Bir kaç ahlaksız, soysuz kişiyi zenginleştirir fakat oyunun kurallarını bozar” diyordu. 1980’lerde Huntsman Tayland’da  30 milyon dolar yatırımla bir kimya fabrikası kurdu. Kabinedeki bir bakan, evinde verdiği bir yemek ziyafetinden sonra ona sahip olduğu 19 lüks arabayı ve yabancı şirketlerin ona verdiği hediyeleri gösterdi.  Yemekten kısa bir süre sonra kendisine bakanın,  kimya fabrikasının düzenli calışması için, kendisinden yılda 250.000 dolar rüşvet istediği bildirildi. Huntsman’ın yanıtı “Bunun için beş sent bile vermeye niyetim yok” oldu. Huntsman yolsuzluğa karışmak yerine fabrikayı 3 milyon dolar zararına satıp Tayland’dan çıkmayı tercih etti. Huntsman’ın niçin Tayland’dan ayrıldığı iş çevrelerinde yayıldıktan sonra, o bir daha rüşvet talebi ile karşılaşmadı.
Huntsman hakkında anlatılan anektodlardan biri de şöyledir; İngiltere’nin en büyük kimya şirketi ICI büyük borç altına girince, bazı bölümlerini satmaya karar verdi. Şirketin CEO su Charles Miller Smith ile Huntsman bir bölümün satışı konusunda bir pazarlığa başladılar. Bu sırada Huntsman Smith’in karısının kanserden hasta olduğunu ve Smith’in bu nedenle buyük bir stres altında olduğunu öğrendi. Ve pazarlığı uzatmayıp anlaştı. Sonradan 200 milyon dolar daha aza satınalabileceğini anladı. Fakat o kararını başka nedenlerle başka türlü vermişti.
Huntsman 19992’’de University of Utah’da Cancer Institute’ün kurulmasını sağladı. Ve o projeye 1.9 milyar dolar hibe etti. Üniversite tahsilini yaptığı Wharton School’a da Jon M.Huntsman Hall’ın inşası  için büyük miktarlarda hibede bulundu. O “Ben dünyaya çıplak geldim.Ve çıplak ve yoksul gitmek istiyorum” diyordu. Ve şu öyküyü anlatıyordu; “Bir kadın köpeğine 10 milyon dolar miras miktar bırakmış. O köpek ne yapmış, mirasını diğer köpeklerin bakımı için bIrakmış”. Huntsman’ın düşüncesi  ve uygulamaları alışılagelmiş Kapitalist düzenin liderlerinden farklı bir portreyi yansıtmaktadır.