ARJANTIN’DE SON TANGO (6) HİTLER ARJANTİN’DE

10 Temmuz 1945‘te, 25 yaşındaki Oberleutnant Otto Wermuth komutasındaki ve 21 yaşındaki Oberleutnant Karl Felix Schuller’in yönetimindeki U-530 denizaltısı Arjantin’in güneyindeki Mar der Plata limanına giriş yaptı.

 

 Wermuth, Arjantin deniz kuvvetleri görevlileriyle yaptığı görüşmede 19 Şubat 1945’de Almanya’da Kiel limanını terkettiğini, Norveç’te Kristiansand’dan ve New York’dan geçtiğini bildirdi. Biri 45, diğeri 32 yaşın dışında, en genci 19 yaşında ve ortalama yaş 22 olmak üzere toplam 54 – normal personel miktarından 16 kişi fazla- denizcinin bulunduğu denizaltı hakkında Arjantin Deniz Bakanlığı yayınladığı bültende denizaltının hiç bir politikacı ve üst düzey subay taşımadığını bildirdi. Görüşme tutanakları ve denizaltı ve personel Arjantinde’ki İngiliz ve Amerikan otoritelerine teslim edildi.

18 Temmuz’da ABD   Intelligence tarafından verilen C-4 raporu Arjantin gazetelerinin denizaltı personelinin hiç birinin hüviyeti olmadığını, gemi manifestosu ve günlük kayıtlarının bulunmadığını, silahlı olmadığını , var olan silahlarının da daha önce kullanılamaz hale getirildiğini , denizaltının 1 Temmuz 1945’de Santa Cruz bölgesinde San Julian’da durduğunu ve iki kişiyi indirdiğinı, Hitler ve Eva Braun’ın Arjantin’e ayak bastığını yazdığını bildiriyordu.(Corsi ;115-117).      

Ayrıca raporda 9 Temmuz’da “Nazi Jousten Hotel” de ve başka yerlerde, gelen önemli üst düzey Naziler için kutlama törenleri yapıldığı belirtiliyordu. 17 Temmuz’da ise başka bir kaynağa dayanarak, Hitler ve beş kişinın güney Arjantınde girilmesi yasak askeri bir bölgeye, Arjantin bayrağı taşıyan bir deniz motoruyla giriş yaptıkları rapor ediliyordu.

17 Ağustos 1945’de Mar del Plata’ya, 52 personelli ikinci bir denizaltı, U-977 giriş yaptı. Komutanı 24 yaşındaki Oberleutenant Heinz Schaffer, denizaltının 2 Mayıs 1945’de Norveç’in Kristiansand limanından çıktığını, Almanya’ın teslim olmasından sonra 16 kişinin ayrıldığını, Hitler’in ve başka Naziler’in kaçışı ile bir ilgisi olmadığını savundu. Bu denizaltı da Cape Verde’de Temmuz 1945’de dört saat mola vermişti.

1943 yılında Arjantin’de yasayan Almanların talebiyle Arjantin’li mimar Alejandro Bustilo, Hitler ve Eva Braun için, büyük ,hayli gelişmiş villa Residence İnalco’nun çizimlerini ve inşaatını tamamladı. Villa Arjantin’in Rio Negro bölgesinde Bariloce şehri yakınındaki Nahuel Haupi gölü kıyısında, San Carlo de Bariloce ve Villa La Angostura arasında idi. 2000 metre kare oturma alanı olan Inalco 4200 dönümlük bir çiftliğe sahipti. Bütün sınırları sık ağaçlarla çevrelenmişti.İyi günlerinde villanın göle açılmış bir rıhtımı ve özel plajı bulunuyordu. Villa Hitler’in Almanya’daki yazlık evinin bulunduğu, Berchtesgaten’a benziyordu. Karlı dağlar, kilometrelerce süren sık ormanlar ve göllerin arasındaydı. Hitler buraya 1947 yilında yerleşti.(Corsi 126). Hitler, burada öldüğü 1959 yılı Temmuz ya da Ağustos’una kadar yaşadı. (Baumann & Hansig; 220)