ARJANTIN’DE SON TANGO (5) HERMANN FEGELEİN

Hitler’in kaçışını organize edenlerden biri olan Fegelein 10 Ekim 1906’da Ansbach’ta doğdu.

 

 İlkin devlet polis örgütünde görev alan, herhangi bir eğitimi olmayan Fegelein hayata at yetiştircisi ve jokey olarak başlamıştı. 3 Ekim 1933’de, Nazi partisine yakınlığından dolayı zengin olan patronu Christian Weber’in tavsiyesi ile SS’e katıldı. 1937’de atçılık okuluna müdür oldu. 1942 Mayıs ve Aralık arasında Reich Merkez Güvenlik Ofisi’nde süvari birlikleri müfettişi oldu. 2 Aralık 1942’de SS Tuğgeneralliğine yükseltildi.                        

Daha sonra, 1 Ocak 1944’den itibaren Hitler’in karargahında Himmler ve Hitler arasında koordinasyon subayı olarak görev yaptı. Nazi hiyerarşisinde, Eva Gretl Braun’ın kızkardeşi ile evlendikten sonra, hızla ilerledi. Hitler’in sürekli yakınında bulunan bir kaç kişiden biri idi.

Resmi kabule göre 25 Nisan 1945 de, Hitler’in sığınağından ayrıldı ve Berlin’in Charlottenberg bölgesindeki evine gitti. Bunu farkeden ve kendisini terkettiğini sanan Hitler onu yakalatıp geri getirtti. 28 Nisan’da Stockholm’den gelen bir haber Himmler’in Müttefikler’le temasa geçtiğini bildiriyordu.Hitler Fegelein’ın da bu komploda olduğunu düşünerek onu vatan haini olarak 28 Nisan gecesi astırarak idam ettirdi. (Snyder: 91).

General Müller, kendisini sorgulayan Amerikalılara gerçeğin bu olmadığını Fegelein’in 26 Nisan 1945’de Hitler’le birlikte Ispanya’ya uçtuğunu söyledi (Baumann & Hansig; 163- 166). Fegelein’ın sözde mahkemesinde bulunan yargıç durumundaki üç kişiden Burgdorf ve Krebs Mayıs başında intihar etti. Sağ kalan üçüncü kişi olan General Mohnke kesinlikle böyle bir mahkemenin kurulmadığını ve yargılamanın olmadığını söyledi. İdamı gören hiç bir tanık yoktu. Fegelein’ın cesedi, eğer var idiyse, hiç bir zaman bulunamadı. Büyük ihtimalle Fegelein, 25 Nisan’da Avusturya’ya otomobille geçti, orada Hitler’le buluştu ve sonra beraberce 26 Nisan’da Ispanya’ya gittiler. Fegelein’i, resmi görüşe göre tutuklayan, tek tanık olan Albay Högel’in, sığınaktan kaçarken öldüğü için, ifadesi alınamamıştı.

22 NİSAN 1945

Belli birtakım bulgulara dayanarak , Hitler’in Naziler tarafından yapılan Focke – Achgelis Fa -223 markalı iki motorlu bir helikopterle, Eva Braun’la birlikte, 22 Nisan 1945’de Avusturya’da Linz’e yakın Hörsching hava alanına uçtuğu ve oradan da   çok başarılı Alman Luftwaffe pilotu Werner Baumbach’ın kullandığı Junker 290 A6 uçağı ile 26 Nisan 1945’de Ispanya’ya gittiği iddia edilmektedir. Barcelona onun icin en uygun yer olarak görülmektedir. Ispanya diktatörü Franco, Hitler’e büyük sempati duymaktadır. Ispanya iç savaşında Hitler Franco’yu desteklemiştir.Ayrıca şehir U-boatlar için uygun bir limana sahiptir.

26 Nisan 1945 saat 20.00’de Barcelone havaalanına inen Hörsching hava alanından kalkmış olan uçağın yolcu manifestosunda Hitler ve Eva Braun’ın, Bormann, Müller ve Fegelein’ın isimleri bulunmaktadır. Goebbels, eşi ve çocuklarının da isimleri yazılıdır fakat sonradan üzerleri çizilmiştir. Pilot Baumbach, harp sonrasında Arjantın’de yaşamış , 1948’de Arjantin Hava Kuvvetleri’nde “teknik müşavir” olarak görev yapmış ve 1953’de bir İngiliz Avro Lancaster B -036 bombardman uçağından , Arjantin’de üretilen bir roketin atışını deneme sırasında olan kazada ölmüştür.

22 Nisan’dan sonra Hitler’in ve Eva Braun’ın intihar ettiği kabul edilen 30 Nisan’a kadar geçen sürede Hitler’in Eva Braun ve Bormann’ın yerine benzerleri kullanılmış, resmi tarih onlarla yazılmıştır.