ARJANTIN’DE SON TANGO (1)

Son günlerde ülkemizde Hitler’in sonu hakkında çeşitli yazılar yayınlamaya başladı. Bu konuda henüz yayınlanmamış Hitler hakkındaki kitabımın konuyla ilgili bölümünü tartışmaya katkıda bulunmak için aşağıda özetliyorum.  


 

HİTLER VE EVA BRAUN İNTİHAR ETMEDİ Mİ?

Son yıllarda iki ünlü ve saygın gazeteci tarafından Hitler’in, Eva Braun’ın, Hitler’in özel sekreteri Bormann’ın, Gestapo şefi Henrich Müller ve Eva Braun’ın kız kardeşinin kocası SS subayı Hermann Fegelein’in, Berlin’de Başbakanlık sığınağında ya da bir başka yerde intihar etmediğini, ölmediğini ve Arjantin’e kaçtığını, Hitler’in hayatının geri kalan kısmını Arjantin’de geçirdiğini belgeleriyle iddia eden kitaplar yayınlandı. Buones Aires doğumlu gazeteci Abel Basti, “Bariloche Nazi: Historical Sites Related to National Socialism (2004)”, “Hitler in Argentina (2006)” ve “Hitler’s Escape; The Proof of Hitler’s Escape to Argentina (2010) ve İtalyan gazeteci Patrick Burnside, “The Escape of Hitler: His Invisible Life in Argentina and the Connections with Evita and Peron (2000)” isimli kitaplarda bu gerçeği kanıtlamaya çalıştılar. Daha önce ve sonra bunlara başka yazarlar da katıldı. Hitler ve yakınları hakkındaki bu iddialar, genel kabul görmüş, resmi görüşten çok farklı idi.

25 Eylül 1945’ de Avusturya’daki US Counter Intelligence Corp’un özel ajanı John V. Lapurke Hitler’in Arjantin’e gittiği konusunda güvenilir bir rapor verdi. O tarihte Steyr Auto Works, Steyr, – Personel Direktörü Walter Glockel , 20 Eylül 1945’de Bezirk Stery ‘de Mauser Arms Works Berlin, eski direktörü Von Leon ile buluştuğunu ve Von Leon’un Berlin’deki bir arkadaşının kendisine Adolf Hitler’in şimdi, Arjantin’de La Falda isimli bir çiftlikte yaşadığını söylediğini rapor etti. Hitler’e ev sahipliği yapan Bay Eichhorn, eskiden Arjantin’de yerleşmis bir Alman ailesinden geliyordu ve Nazi felsefesine başından beri destek vermişti, Hitler’in çok yakın arkadaşı idi. Von Leon’un anlattığına göre Adolf Hitler bir Alman denizaltısı ile Arjantin’e gelmiş ve yolda yüzü ameliyatla değiştirilmişti. Walter ve Ida Bonfert Eichhorn 1923’den bu yana Hitler’in yakın arkadaşı idiler. Münih’teki 1923 Beer Hall Putsch’da beraberdiler. Hitler Şansölye olduktan sonra, Almanya’yı ziyaretlerinde Hitler tarafından daima öğle yemeğinde ağırlandılar. Sık sık anlatılan öyküye göre, Hitler Landsberg hapishanesinde iken ona sürekli maddi yardımda bulunmuşlardı.

Harp sonrasında Batılı Müttefik kuvvetler Hitler’in intihar ettiğini kabul etmiş fakat bu sonucu destekleyen yeterli kanıt bulamamışlardı. Konuyu araştırmakla görevlendirilen Trevor – Ropert’in Eylül 1945’de, Almanya’daki US Army General Services Center Şefi Major Edward L.Saxe’e verdiği rapor hazırlanırken bazı tanıklarla konuşulmuştu. Ruslar kendilerinde tutuklu bulunan tanıklarla görüşülmesine izin vermemişler, yalnız tanık ifade tutanaklarını talep üzerine göndermişlerdi. Bu raporda Hitler’in kendini odasında tabanca ile şakağından   vurduğu, Eva Braun’ın siyanürle intihar ettiği, cesetlerinin bahçeye taşındığı ve yakıldığı belirtilmiştir. Fakat taşınan bu cesetlerin kesin olarak kime ait olduğu saptanmamıştır. Saxe bu konuda başka olasılıkların geçerli olmayacağına karar vermiştir.

8 Ekim 1945 tarihli ABD askeri gazetesi The Stars and Stripes’de 7 Ekim 1945 tarihli “Ike Believes Hitler lives” başlıklı bir haber yayınlandı. Haberde General Eisenhower’ın Hollandalı gazetecilere verdiği mülakatta , Hitler’in yaşadığını kabul konusunda yeterli kanıtlar var dediği belirtiliyordu. Eisenhower’ın daha önce Hitler’in öldüğünü kabul ettiği görüşünden bu tamamiyle farklıydı.

13 Ekim 1945 tarihinde, Almanya’da Becknang’daki US Counter İntelligence Corps (CIC),   Mr. and Mrs. Hans Fegelein’la yapılan bir görüşmeyi rapor etti. Fegeleinlar Eva Barun’ın kızkardeşi ile evli Waffen- SS Hermann Fegelein’ın ebeveyni idi. Hitler, bir başka resmi görüşe göre, onu son günlerde yanından ayrılmak istediği için idam ettirmişti. Mr. Fegelein “Führer’in yaşadığına kesinlikle inanıyorum. Özel bir kurye ile haber aldım. Führer’in ölümü ilan edildikten sonra, gelen özel kurye oğlumdam mesaj getirdi. Oğlum ve Führer sağdır. Ayrıca kurye, Führer, Herman, Eva Braun, pilot Hans Bauer’le beraber Berlin’I terketti.Terkettikleri zamanda Berlin’de çok kuvvetli bir counter – attack vardı ve uçağın kalkması için bir koridor bu sayede açılmıştı.” diyordu. (Corsi ; 59)