TRABZONSPORUN YILLARDIR SONUÇLANMAYAN ŞAMPİYONLUK İDDİASI

 Trabzonspor, yıllardır 2010-2011 sezonunda Süper Ligde şampiyon olarak tescil edilen takımın şike yaptığını ileri sürmekte ve sonuçta şampiyonluğun kendisi adına tescil edilmesini istemektedir.

 Trabzonspor, bu isteğini, önce Türkiye Futbol Federasyonuna iletmiş, talebinin reddi üzerine, Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA) nezdinde gerekli hukuki süreci başlatmıştır. Trabzonspor, Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi (CAS) ve Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FİFA) nezdinde her türlü hukuki yola başvurmuş ve tüm hukuki imkânları sonuna kadar kullanacağını açıklamıştır.

Trabzonspor’un şampiyonluk iddiasında bulunduğu sezon, bir Türkiye Kupası maçında da şike yapıldığı iddiası ortaya atılmış, Federasyon Süper Lig takımlarının hepsi için işlem başlatmış, ilgili kurullar, sahaya yansıyan herhangi bir şike olayı olmadığına karar vermiştir.

Federasyonun bu uygulamasına karşılık, UEFA Disiplin Kurulu, 27.06.2013 tarihinde bir kulübümüze o sezondaki Türkiye Kupası maçında şike yaptığı gerekçesiyle bir yıl, diğer bir kulübümüze de UEFA müsabakalarına katılım formunun bilerek yanlış ve hileli doldurulması ve dört lig maçındaki rakiplerinin bazı oyuncularıyla ilgili eylemleri dolayısıyla, bir yılı ertelemeli olmak üzere, üç yıl Avrupa Kupalarından men cezası vermiş, UEFA Disiplin Kurulu, daha sonra, ertelemeli bir yıllık cezayı kaldırmış, kulüplerimiz CAS’a başvurmuş, CAS, Ağustos 2013’te itirazları reddetmiş, böylece bir yıllık ve iki yıllık men cezaları kesinleşmiştir (Hasan Gerçeker, Spor Hukuku Spor Tahkim Kurulları, Spor Genel Müdürlüğü Tahkim Kurulu, Ankara 2016, s.262-264, H. Fehim Üçışık, Spor Hukuku, İstanbul 2017, s.153).

Trabzonspor’un, o yıl Şampiyonluğun kendisine ait olduğu iddiasının başlıca dayanağı, bu iki yıllık Avrupa Kupalarından men cezasıdır. Bu iddiaya göre, anılan ceza, bir formun doldurulmasının yanısıra dört Süper Lig maçıyla ilgili eylemler dolayısıyla verildiğinden en azından o maçlardaki puanların silinmesi ve sonuçta Trabzonspor’un şampiyon ilan edilip şampiyonluk kupasını alması gerekmektedir.

Görüldüğü üzere, belirli bir yılın Süper Lig Şampiyonluğu konusunda Türkiye Futbol Federasyonuna göre, tüm takımlar yönünden, sahaya yansıyan bir şike olayı ve dolayısıyla şampiyonluk konusunda herhangi bir tartışma bulunmamakta, buna karşılık, UEFA’ya göre, o sezonda Avrupa Kupalarından men cezasına yolaçan eylemler bulunmaktadır.

Trabzonspor’un iddiasının yıllardır sonuçlanmamasının nedeni, UEFA’nın yalnızca Avrupa Kupalarıyla ilgili kararlar alması, Türkiye Ligleri konusunda yetkinin Türkiye Futbol Federasyonunda olmasıdır.

Bize göre, aynı maçlarla ilgili olarak Federasyon ile UEFA arasında görüş ve hüküm farklılığı bulunduğu gibi izahı fevkalade güç durum ortadan kaldırılmalı, böylece uzun yıllardır uluslararası düzeyde sürmekte olan ve ülkemize yarar sağlamayan hukuki tartışmalara artık son verilmelidir. Bunun için önerimiz, uzun yıllar önce, Basketbol Liginde bir takımın son saniyelerde sahadan çekilip rakibinin, oyundaki skorla değil de hükmen galibiyete verilen sayılarla galip sayılarak şampiyon olamamasını hedeflemesi üzerine, Basketbol Federasyonunun o yıl iki şampiyon ilan etmesi gibi, Trabzonspor’a da ikinci bir kupa ve şampiyon unvanı verilmesidir.