İSTANBUL HABERLERİ

   Sürekli okuru olduğum günlük gazetelerden (Cumhuriyet, Birgün) İstanbul’la ilgili yazı ya da haberleri kesip biriktirmeye çabalıyorum. İşte son iki yılda yayımlananlardan birkaçının başlıkları:

 

    -Yarımadada Tarihi Oyun/Büyükşehir Belediyesi mahkemeye, eski İstanbul’un kalbini imara açan planlarla ilgili bilgi vermedi. (Hazal Ocak, Cumhuriyet, 15 Eylül 2016).

   -16 Mahallede 300 bin kişi dönüşümden etkilenecek/Üsküdar’daki 16 mahalle kentsel dönüşüme uğrayacak, bölgenin silueti değişecek. Birgün’e konuşan uzmanlar ve siyasetçiler dönüşümün kabul edilemez olduğunu vurguladı.(Uğur Şahin, BirGün, 3 Ekim 2016).

   -Boşalan caddeler, kapanan dükkânlar, iflas eden esnaf… /İstanbul’da neler oluyor? / İstiklâl ve Bağdat Caddesi’ndeki işletmelerin ardından Kapalıçarşı esnafı da dükkânlarına kilit vuruyor. BirGün’e konuşan esnaf “Yüksek kiralardan ve güvenlik zafiyetinden şikâyetçiyiz” diyor. (Uğur Şahin, BirGün, 11 Ekim 2016).

   -Tahribatı kamyon sorununa indirgemek eksik kalır/ Kentsel Soykırım/İstanbul’un Kadıköy ilçesinde kamyonlar can alıyor, kiracılar sürgün ediliyor, demografi değişiyor. Rant odaklı, kimliksiz, hastalık yayan, ekoloji krizinin kapıda olduğu bir semt inşa ediliyor. (Erk Acarer, BirGün, 16 Ekim 2016).

   -Mimarlar Odası’ndan ‘Yatay Mimari’ raporu / Bakanlığın Hazırladığı taslak geri çekilmeli! /Erdoğan’ın, “Yatay mimariden yanayım” sözlerinin ardından, Bakanlık tarafından hazırlanan yönetmelik taslağına Mimarlar Odası’ndan itiraz geldi: Mimarlık ve kent odaklı olmayan bu taslak geri çekilmeli (Uğur Şahin, BirGün, 25 Nisan 2017).

   -“Bu ne zalimliktir İstanbul’a!” Enver Aysever’in “Elli yaş için buruk günce 46…” başlıklı sayfası. (BirGün, 11 Haziran 2017).

   -Çelik Kapı (Bülent Usta’nın “Karşılaşmalar” adlı köşesinden, BirGün, 21 Haziran 2017).

   -Yatay rant düzeni / “Yatay yapılaşma” bahanesiyle daha geniş alanların yapılaşmada kullanılmasının önünü açan yönetmelik yürürlüğe girdi. Mimarlar Odası Başkanı Mucur: Kişiye özel yönetmelik. (Nurcan Gökdemir, BirGün, 4 Temmuz 2017).

   -Çocuklar hafriyat ölümlerini de duymasın mı? “Çocuklar Duymasın” isimli dizi, insanların yaşamına mal olan kazalara karışan hafriyat kamyonlarını öven söylemleriyle tepki çekti. İstanbul Kent Savunması’ndan Özgür, “İnsanlara inşa edilen evler, binalar, yollar üzerinden bir kulluk dayatılıyor” ifadelerini kullandı. (Haber Merkezi. BirGün, 26 Temmuz 2017).

   -Narmanlı Han’da tepki çeken dönüşüm! (Haber, BirGün, 3 Eylül 2017).

   -Ülke nedir ve bir şehir kasten nasıl yok edilir? (Mine Söğüt’ün “Uykusuzluk” adlı köşesinden, Cumhuriyet, 6 Eylül 2017).

   Bu yazılar ya da haberler İstanbul’un nasıl bir zihniyetle yönetildiğini ve “dönüştürüldüğünü” göstermeye yeter sayılır ama bu konuda pek çok yazılar ya da haberler daha var Bir başka yazıda onları da anımsatırız…