ERAY CANBERK

MİZAH KONUSUNDA

   Mizahın çeşitli tanımları var. Bunlardan biri şöyle: “Dilimizde eğlence, alay, şaka, latife gibi mânalara gelmektedir. Güldürücü söz, durum veya davranış, fıkra, hikâye, resim ve karikatür de bazan aynı anlamda kullanılmaktadır… Mizah’ın başlıca gayesi güldürme’dir. Ayrıca düşündürebilir de. Güldürücü bir duruma, olaya görünüşe veya düşünceye tuhaf veya komik denir.” (Türk Dili ve Edebiyatı Ansiklopedisi. Dergah Yayınları).

ERAY CANBERK

“GÖZ” İLE ANLATILAN

   Atasözlerimiz ve deyimlerimizle ilgili sözlüklere sık sık göz atarım. Bir ara, “göz” ile ilgili deyimlerimiz aklıma takılınca yine öyle yaptım ve Ömer Asım Aksoy’un Deyimler Sözlüğü’nü şöyle bir karıştırdım. “Göz” ile ilgili ne kadar çok deyim varmış! Bu deyimleri sıralamak bile sayfalar tutar. En iyisi hemen aklıma gelen deyimlerden ve deyişlerden birkaçını sıralamak.

ERAY CANBERK

NELER GELDİ… NELER GEÇTİ…

   2018 yılına girdik. Yeni yılın memleketimize ve dünyaya hayırlı ve uğurlu olmasını dileyelim.

ERAY CANBERK

2 DAKİKA…

  10 Kasım 2017 sabahı saat 9’u 5 geçe saygı duruşu için sirenler çalıyor. Saygı duruşu 2 dakika sürecek.

ERAY CANBERK

ADANMIŞ BİR HAYAT

    Cumhuriyet’in ilânından tam bir yıl önce 29 Ekim 1922’de Ankara’da dünyaya gelmiş.

ERAY CANBERK

İSTANBUL HABERLERİ

   Sürekli okuru olduğum günlük gazetelerden (Cumhuriyet, Birgün) İstanbul’la ilgili yazı ya da haberleri kesip biriktirmeye çabalıyorum. İşte son iki yılda yayımlananlardan birkaçının başlıkları:

ERAY CANBERK

ADANMIŞ BİR HAYAT

    Cumhuriyet’in ilânından tam bir yıl önce 29 Ekim 1922’de Ankara’da dünyaya gelmiş.

ERAY CANBERK

UYKU VE UYUMAK KONUSUNDA

   Uykunun ve uyumanın insan sağlığı açısından ne kadar önemli olduğunu herkes bilir. Çevremizde görüp tanıdığımız hayvanların da sıralı sırasız uyuduklarını gördüğümüze göre uyku hayvanlar için de gerekli. Üstelik bazı hayvanların uzun süreli uyudukları, bir başka deyişle kış uykusuna yattıkları bilinir.

ERAY CANBERK

“ŞAİR PADİŞAHLAR”

   Hilmi Yücebaş (1915-1996) ilginç bir derlemeciydi. Aslında, Yücebaş’ı yalnızca derlemeci yanıyla nitelemek yetersiz olur; çünkü kitap oylumundaki birçok yaşamöyküsünün de yazarıdır. Söz konusu yazarın yaşamı Behçet Necatigil’in Edebiyatımızda İsimler Sözlüğü’ndeki maddesinde şöyle anlatılmış:

ERAY CANBERK

“KUŞ” DENİNCE… (II)

   Aynı başlığı taşıyan önceki yazının girişi şöyleydi: “Şu yaşadığımız iç daraltıcı, yürek burkucu olaylarla dolu günlerde hoş ve havaî şeylerden söz ederek biraz olsun gündemi değiştirmeye fazlasıyla gereksinimiz var diye düşündüm.”