Arzu Zengin

Ayırt edici soru

“Anne bugün sınav olduk, çok ilginç şeyler öğrendim” diye girdi içeri. Adetidir, eğer kayda değer bir şey yaşanmışsa kapıyı açar açmaz anlatmaya başlar. Çocukların biz yetişkinler gibi girizgah cümlelerine pek ihtiyaçları yoktur, doğrudan konuya girerler, en heyecanlı yerinden başlarlar anlatmaya, daha ilk cümleden konunun içine çekerler sizi.

Arzu Zengin

İyi ki doğdun…

Filistinli bir kız çocuğu vardı… Günlerdir onu düşünüyorum.

Arzu Zengin

Yapmam deme, beşer şaşar

Bir yanlış yaptım. “Ben bunu yapmam” dediğim türden bir şey yaptım. En güvendiğim yanımdan faka bastım, sınandım. “Ben bu oyuna nasıl geldim”, hatta “bunu yaşamam için evren bana tuzak mı kurdu ne” diye sormadan edemiyorum kendime.

Arzu Zengin

Güvende miyim gerçekten?

Cimcime’yi yazacaktım. Bundan yedi yıl önce bir yaz akşamı bahçe hortumunun altında sırılsıklam halde bulup sahiplendiğimiz tüylü kızımızı ve onun hayatımıza kattıklarını.

Arzu Zengin

İnanç

Meslekler günü için bir sunum hazırlamam gerekiyordu. Bende seçenek çok, seç beğen al.

Arzu Zengin

Orta yaş hüznü

Evimizin arka köşesinde aile fotoğraflarımızın asılı olduğu bir duvar var.

Arzu Zengin

Hikayeci

“Peki bunlar yüz yüze anlatılan hikayelerin neler başarabildiğini mi tarif ediyor bize yoksa yazılı aktarılan hikayelerde ya da filmlerde de aynı güce erişebilir miyiz?” diye sordu genç kadın. Uzun sarı saçları ve dünyanın bilgisini emmeye hazır merakla bakan gözleri vardı.

Arzu Zengin

Anlam Arayışı

 “Ne iş yapıyorsunuz sorusuna yanıt veremeyecek organizasyon yoktur. Her insan yaptığı işi tanımlayabilir. Bunların bazıları işin nasıl yapılması gerektiği konusunda da bilgi ve beceri sahibidir. Ancak yaptığı işi neden yaptığını bilenlerin sayısı çok ama çok azdır.”