Şu Kore’nin mübarek milleti!

in Ali Er

Konuyu iki haftadır yazıyorum… Dün çok önemli iki gelişme yaşandı. Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun Hye, geçtiğimiz günlerinde patlak veren vakıf yolsuzluğu ve bir arkadaşını devlet işlerine

karıştırdığı iddiasıyla ilgili olarak hem savcıya hem bağımsız komisyona ifade verecek. Güney Kore Parlamentosu, üstelik iktidar partisinin bazı üyelerinin de desteğiyle, bağımsız komisyonun kurulmasını öngören teklifi kabul etti. Park’la ilgili iddiaları soruşturacak bağımsız komisyon, 20’si savcı 60’ı aşkın görevlinin çalışacağı geniş bir ekipten oluşacak ve 4 ay içinde soruşturmayı tamamlayacak.

                                                                         ***

Daha da önemlisi, Devlet Başkanı Park Guen Hyee, bağımsız komisyondan önce savcının karşısına çıkacak ve açılan soruşturma kapsamında ifade verecek. Savunma avukatı dün yaptığı açıklamada, Park’ın önümüzdeki hafta savcının sorularını yanıtlayacağını açıkladı. Güney Kore medyası haberi son dakika gelişmesi olarak verdi. Bu yazıyı yazdığım sıralarda detayları henüz açıklanmamıştı.

                                                                           ***

Herhangi bir devlet başkanının, üstelik görevdeyken ve partisi iktidardayken, yargıya ve kamuoyuna hesap vermek zorunda kalmasının önemi ortada!..

Peki, devlet başkanını savcı ve özel yasayla kurulacak bağımsız komisyon karşısına çıkmak zorunda bırakan iddialar neydi ve tüm bunlar nasıl mümkün olabildi?

                                                                 ***

Suçlamaların en önemlisi vakıf yolsuzluğuyla ilgili… Başkan Park Guen-Hye’nin yakın arkadaşı ve sırdaşı Choi Soon-Sil, Kore kültürünü ve sporunu geliştirmek amacıyla kurulan iki vakfı yönetiyordu. Güney Kore’nin önde gelen şirketleri, aslında başkanın emeklilik yıllarındaki faaliyetleri için kurulduğu iddia edilen her iki vakfa milyon dolarlık bağışlarda bulundular. Söz konusu bağışların bazı başkanlık yetkililerin baskısıyla yapıldığı ve Cho’nin 9 milyon doları zimmetine geçirdiği iddiası üzerine soruşturma başlatıldı. Samsung’un ofisi basılıp delil arandı. Bağış yapan diğer şirketle yetkilileri de sorgulanıyor.

                                                                        ***

Peki koca devlet başkanı nasıl oldu da savcıya ve özel komisyona hesap vermek zorunda bırakıldı.

O da şöyle oldu… Halkın tepkisi ve bağımsız yargı sayesinde… 

Halk sokaklara çıktı ve özetle dedi ki;

“Seni yakınlarına çıkar sağlayasın diye seçmedik”

Ne mübarek halkmış değil mi?..

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
hizmet koşulları.

Yorumlar