Kore’de bağımsız yargı başkanın kapısını çaldı

in Ali Er

Olay kaç gündür dünya medyasının da gündeminde… Güney Kore’de halk sokaklara dökülmüş Devlet Başkanı Park Geun-hye’nin istifasını istiyor. Savcı başkanın yakınlarının karıştığı

skandalı soruşturuyor. Başkan Park’ın olayın baş aktörü olan sırdaşı ile başkanlık sekreteri tutuklandı. Şimdi başkanın da sorgulanabileceği konuşuluyor.

                                                                      ***

Taha Akyol, Çarşamba günkü yazısında not düşmüştü, Güney Kore, “dünya hukuk devleti indeksinde” 11. sırada yer alıyor. Türkiye ise 80. sırada!.. Aşağıda anlatacağım olay,  bu farkın ne anlama geldiğini de bize açıklıyor. Bu açıdan ayrıca önem taşıyor.

                                                                       ***

Gelelim demokratik bir ülkede devlet başkanını yargının karşısında aciz duruma düşüren olaya…

Choi Soon-sil, Başkan Park Guen-hye’nin gençlik yıllarından beri arkadaşı ve sırdaşı. Choi, Mir ve K-Sport adlı iki vakfı yönetiyor. Vakıflardan ilki, Kore kültürünü, ikincisi sporunu geliştirmek amacıyla kurulmuş. Böylesine ulvi amaçları gerçekleştirmek için haliyle milyon dolarlara ihtiyaç var. Ee nereden bulunacak bu para?.. Adres belli: Büyük şirketler…

Her iki vakıf için büyük şirketlerden toplanan “bağış” miktarı 80 milyon dolar civarında. Choi Soon-sil’e yöneltilen suçlamalardan biri, bu vakıflarda yolsuzluk yaptığı iddialarını kapsıyor. Tutuklanan başkanlık sekreteri ise söz konusu bağışlar için şirketlere baskı uygulamakla suçlanıyor. Ayrıca bağış yapan şirketlerin de başı ağrıyacak gibi.

Choi Soon-sil’e yöneltilen ikinci suçlama, Başkan Park Guen-hye’nin konuşma metinlerine son şeklini verdiği iddiası. Ne var bunda diyeceksiniz?.. Resmi bir görevi olmamasına rağmen, devlet işlerine burnunu sokmakla suçlanıyor. Medyada yer alan iddialar çok daha fazla. Örneğin, Kuzey Kore’deki Geosong Sanayi Kompleksi’nin kapatılması kararında etkili olduğu söyleniyor. Özel yaşamına ilişkin küçük düşürücü iddialar da var ama artık onlara girmeyelim.

                                                                                ***

Choi Soon-sil kaçma riski ve delilleri karartabileceğini gerekçesiyle tutuklandı. Bağlantılı olduğu bir reklam şirketi soruşturma kapsamında basıldı.

 Zor günler geçiren Başkan Park Guen-hye, halktan özür diledi ve Başbakan Hwang Kyo-ahn’ı görevden aldı. Yerine eski solcu Başkan Roh Moo-hyun’un danışmanlarından Prof. Kim Byong-Joon’u atadı. 

Yeni başbakan adayı Prof. Kim Byong-joon, henüz parlamento tarafından onaylanmış değil. Muhalefet partileri Park’ın söz konusu atamayı parlamentoya danışmadan yaptığı için onaylamayacaklarını söylüyor.

Başkan Park’ın bu hamlelerinin halkı ve muhalefeti yatıştırıp yatıştırmayacağı zamanla belli olacak. Fakat, dünkü gazetelerde Başkan Park’ın da sorgulanabileceği dair yaygın haber ve yorumlar vardı. Uzman hukukçulara göre, anayasadaki dokunulmazlık maddesi, başkan hakkında ceza soruşturması açılmasını engelliyor ama bilgisine başvurulmasına mani değil.

                                                                                  ***

İşte bağımsız yargı… İşte gelişmişlik düzeyi ile hukuk devleti bağlantısı!..

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
hizmet koşulları.

Yorumlar