Kore ve proje okullar

in Ali Er

Osmanlı’nın “hasta adam” olarak nitelendirildiği 19. yüzyılın sonu, 20. yüzyılın başında Kore’de de Cosan hanedanlığı hüküm sürüyordu.

Kore kralı Gojong, danışmanlarının tavsiyesi üzerine son yıllarında imparator unvanı kullanmaya başlamıştı. Dışa karşı olduğundan daha güçlü bir görüntü verebileceği umuduyla!

                                                                       ***

Osmanlı gibi Kore de, sanayi devrimini kaçırmış olmanın çaresizliği içinde kıvranıyordu. Önerilen çıkış yollarından biri, modern eğitim kurumları açmaktı. Osmanlı, 1872’de Vefa Lisesi, 1884’te İstanbul Erkek Lisesi, 1908’de Kabataş Lisesi’ni açarken, Kore 1886’da Ewha Kız Okulu’nu açtı.

                                                                             ***

Ewha Kız Okulu, Japon sömürgeciliğinin sona ermesinin ardından üniversiteye dönüştürüldü. Bugün Kore’nin en saygın eğitim kurumu hüviyetine sahip. Korelilerin gözbebeği…

                                                                            ***

Geçenlerde, Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun Hye’nin yakın çalışma arkadaşlarından birinin kızının, gerekli koşullara tam olarak sahip olmamasına rağmen, Ewha Üniversitesi’ne alındığı iddiaları ortaya atıldı. Kızcağız, binicilik milli takımının altın madalyalı sporcusu… Üstelik girdiği bölüm kariyeriyle çok ilgili: Kinesiyoloji ve Spor Araştırmaları Fakültesi…

Güney Kore, hafta boyunca bu konuyu tartıştı desek yeridir. Muhalefet partileri, Başkan Park’ı açıklama yapmaya çağırdı. Yoğun tepkiler üzerine milli eğitim bakanı soruşturma başlattığını ve söz konusu öğrencinin kayıt belgelerinin istendiğini açıkladı. Son olarak, çarşamba günü, okulun 130 yıllık tarihinde ilk kez, öğrenciler ve öğretim üyeleri protesto gösterisi düzenleyerek üniversite başkanının istifasını istedi. Üniversitenin kadın başkanı Choi Kyung Hee, kayırmacılık iddiasını yeminle yalanladı. “Böyle bir şey Ewha’da mümkün değil” dedi. Sonra da okulda birliği yeniden sağlamak için istifa edeceğini duyurdu.

                                                                 ***

 Korelilerin öğrencisiyle, hocasıyla, sivil toplumuyla, halkıyla böylesi “basit” bir sorunu neden mesele yaptığını merak edenler olabilir. Cevabını, The Korea Times’ın 18 Ekim tarihli yorum köşesinde buldum. Şuymuş:

Kore’de, Ewha gibi öğrenci kabulünde ziyadesiyle seçici davranılan okullarda, herhangi bir hile, özellikle para ve güç sahiplerinin yaptığı, halk nezdinde kabul edilemezdir. Bu yüzden, halkın Choi ailesine(öğrencinin ailesi) ve başkana yönelik öfkesi giderek büyüyecektir!

                                                                    ***

Güney Koreliler köklü eğitim kurumlarının üstüne titrerken, bizimkiler imam hatip liseleri seviyesine “yükseltmeye” çalışıyor. Eh sonuç da ortada…

Allah ıslah etsin!

 

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
hizmet koşulları.

Yorumlar