Nazi döneminde bilim

0

Alman tarihinde üniversiteler Orta Çağ’ın sonlarında ortaya çıktı. Başlangıçta hukuk, tıp ve ilahiyat ağırlıklı eğitim merkezleri idiler.

0
ALİ ER

Güney Kore’de bağımsız yargı (II)

0

Türkiye’nin demokrasi ve hukuk kalitesini arada doğumuzdaki gelişmiş ülkelerle kıyaslamak faydalı olur, çağdaş uygarlık düzeyindeki yerimizi görmemizi kolaylaştırır.

0

Tarihi dönüşümün içinde…

0

Ahmet Hamdi Tanpınar, ünlü romanı Huzur’da, kahramanlarından birine şunu söyletir: “Fatih 20 sene daha yaşasaydı biz şimdi belki de rönensansı vaktinde idrak etmiş bir millet olurduk”

0

Gel de yaz!..

0

Babıali’nin ünlü hikâyesidir… Aklımda kaldığı kadarıyla şöyle: Dönemin Akşam gazetesinde Ali bey adında bir odacı çalışırmış. Ali bey, gazetede kendi halinde, mülayim tavırlı biriymiş.

0
ALİ ER

İşçinin de kahramanı Nail Abi

0

Türk-İş’in 2007 yılı Genel Kurulu’nda, TGS delegesi olduğumu öğrenen emektar delegelerden biri yanıma geldi. Eski genel kurulları çok aradığını söyledi. Sonra yanma geliş nedenini anlattı:

0
ALİ ER

Şu Kore’nin mübarek milleti!

0

Konuyu iki haftadır yazıyorum… Dün çok önemli iki gelişme yaşandı. Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun Hye, geçtiğimiz günlerinde patlak veren vakıf yolsuzluğu ve bir arkadaşını devlet işlerine

0
ALİ ER

Kore ve proje okullar

0

Osmanlı’nın “hasta adam” olarak nitelendirildiği 19. yüzyılın sonu, 20. yüzyılın başında Kore’de de Cosan hanedanlığı hüküm sürüyordu.

0
ALİ ER

2017’ye dair

0

Kötülükler iyilikleri güçsüz bulmuş, yeryüzünden sürmüşler. Onlar da ne yapsın? Göğe ağmış, yüce Tanrı Zeus’un önüne çıkmışlar:

0
ALİ ER

Ne yazsak nafile…

0

Aşağıdaki fotoğraf Bahçeşehir Göleti’nin bir-iki ay öncesine ait…

0