LÜTFÜ OFLAZ VE “RAHATSIZIM”

Ola ki Lütfü Oflaz’ı tanımayanlar çıkabilir. Birkaç cümle ile anlatmaya çalışayım: Lütfü Oflaz, Ankara doğumlu. Hukuk öğrenimi yaptı. Yazmaya Akbaba mizah dergisinde başladı. Ortadoğu, Güneş, Aydınlık, Dünya, Milliyet, Cumhuriyet, Star gazetelerinde yazdı. Sabah gazete grubunda başyazar oldu. 12 Eylül askeri darbesinden sonra yazdığı bir yazı nedeniyle yargılandı. Mizahımızın üç büyükleri denilen Akbaba, Gırgır, Leman dergilerinin üçünde de yazan tek yazardı.
Lütfü Oflaz, Sosyal paylaşım faaliyetleri konusunda çığır açan bir insan oldu. O, “Susma, sustukça sıra sana gelecek” gibi kitleselleşmiş birçok cümlenin de yazarı…  Yeryüzü Sofraları, Yeryüzü Sağlıkçıları, Yeryüzü Vicdanlıları gibi pek çok sosyal paylaşım faaliyetinin fikir ve isim babası, öncüsü…
Lütfü Oflaz, holding medyasındaki yozlaşmaya, çürümeye tekelleşmeye karşı tepki göstererek bir yazar oldu. Kalemiyle olduğu kadar eylemleriyle de dikkati çekti. Örneğin askeri darbeye karşı ilk insan hakları kampanyasını o başlattı. Her türlü zulme, sömürüye kalemiyle ve eylemleriyle hep başkaldırdı. Bu yüzden hapislere atıldı. İşkence gördü. Çok uzun süreler işsiz bıraktırıldı. Bazen de dokuz köyden kovulmak, tek başına kalmak gibi bedeller ödedi. Başyazarlığı bırakıp sine-i medyadan, sine-i millete döndü.
“Bir Mahkum” adlı anı romanıyla Akademi Kitabevi Ödülü’nü aldı. Çeşitli gazetecilik ödülleri de olan Lütfü Oflaz’ın “Sözün Özü” adlı bir şiir kitabından, “Yazıkatür”, “LO”, “Vicdanlar İktidara” adlı deneme kitaplarından, sohbetlerinden oluşan “Sohbet Vakitleri”nden söz edebiliriz.
Lütfü Oflaz’ın yakın zaman anılarını içeren “Rahatsızım” adlı kitabı Doğu Kitabevi tarafından yayınlandı.  Kitaba adını veren yazının öyküsünü aşağıda anlatacağım. Sansürlenen bu yazı, birçok gazetede manşetten yayınlandı.
Sağ kesimden daha çok sempati toplamasına rağmen Lütfü Oflaz nelerden rahatsızdı?
Murat Sabuncu’dan, Turan Günay’a, Musa Kart’tan Kadri Gürsel’e kadar gazeteci olarak bilip tanıdığı meslektaşlarının hapiste olmasından rahatsızdı. Cumhuriyet gazetesinden Sözcü gazetesine kadar medyanın baskı altında olmasından rahatsızdı.  İnsanların yazdıkları veya dillendirdikleri fikirlerinden dolayı hapiste olmalarından rahatsızdı. O kadar çok şey vardı ki onu rahatsız eden, kendini fanatizmin eseri kılmamış her insan gibi insanın mutlak rahatsız olması gereken durumlardı.
Star gazetesi muhalif yazılarından rahatsız oluyordu. Bunu çeşitli vesilelerle Lütfü Oflaz’a duyurmuşlardı.  Diyor ki: “13 ayın sonunda ‘Rahatsızım’ diye bir yazı yazdım. Bu yazı konulmadı. ‘Daha önce bu tip yazıları yayınlıyordunuz, niye bu yazıyı koymadınız?’ diye sorduğum zaman bana ‘Biz bugüne kadar size olan saygımızın gereği bunları yayınladık ama bugünden itibaren artık muhalif yazılarınızı yayınlamak istemiyoruz. Muhalif yazılar olmazsa bunları yayınlarız’ diye yanıt verdiler. Yani bir açık kapı bıraktılar”
Daha önce birkaç gazeteden kendisine karşı sansür denenmesi nedeniyle istifa etmişti. Dik duruşunu Star gazetesinde de gösterdi.  Son yazısı sansüre uğrayınca, “Ne uçağa binerim, ne kucağa otururum. İktidarın bütün unsurları bilir ki Lütfü Oflaz vicdanlı bir adamdır” dedi. Çekip ayrıldı.
İktidarın basına yönelik baskısını eleştirdiği yazısı yayımlanmayınca Star’dan ayrılan Lütfü Oflaz, okurlarının karşısına “Rahatsızım” kitabıyla çıktı. Doğu Kitabevi tarafından yayınlanan kitabın arka kapak yazısı şöyle:
“Cumhuriyet gazetesinde de dile getirildiği gibi, Lütfü Oflaz’ın “Rahatsızım” yazısı Amerika’dan Japonya’ya kadar dünyada yankılandı.
“Rahatsızım” yazısını yazan Lütfü Oflaz’a en sağdan en sola kadar tüm çevrelerin çok büyük saygı duyması, geçmişte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bile “ Lütfü Oflaz benim gönlümdeki cumhurbaşkanıdır“ demesi, bu yazının yankısını büsbütün çoğalttı.
İşte bu kitap adını o yazıdan aldı.
Bu kitap yazdıklarıyla, yaptıklarıyla en sağdan en sola kadar tüm çevrelerin gözünde efsaneleşmiş Lütfü Oflaz’ın anılarını da içeren bazı yazılarından ve O’nun hakkında yazılanlardan oluştu.”
Lütfü Oflaz’ın son olarak ülkedeki adaletsizliklere, vicdansızlıklara, zulümlere isyan eden, rahatsızlığını dile getiren yazısı çok büyük yankı uyandırmıştı.
 “Rahatsızım” yazdıklarıyla, yaptıklarıyla en sağdan en sola kadar tüm çevrelerin gözünde efsaneleşmiş Lütfü Oflaz’ın anılarını ve onun hakkında yazılanları da içeriyor.
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                        


Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
hizmet koşulları.

Yorumlar