SELAMİ ÇETİN VE MAVİ DİRENİŞ

Selami Çetin’in Mavi Direniş’i beni yarım yüzyılı geçkin zaman dilimine götürdü. İzmir Güzelyalı’daki Hava Harp Okulu, Hava Lisesi, Yabancı Diller Okulu’nun her köşesini, Hava Lisesi’ndeki arkadaşlarımı gözerimin önüne getirmeye çalıştım.

 

Mavi, her havacının hücrelerine işleyen bir renk... Selami Çetin’in tanımladığı gibi, “Mavi, sakinliği ve güven duygusunu sembolize eden bir renktir. Güzelliğin, sevginin, barışın, yeteneğin, görev bilincinin rengi, mavidir.” Herkes hep mavi gömlek giymemi Ecevit’e özenti sanır...

Acı ve buruk tatlarla, kana kana bir içim su gibi okuduğum “Mavi Direniş” şöyle başlıyor:

“Hava Teğmeni Selami Çetin’in yaşam macerası...”

Selami Çetin anlatmaya şöyle başlıyor:

“Birçokları gibi ben de yaşamım boyunca dost sohbetlerinde defalarca duymuşumdur. Neler yaşadım neler, yazsam roman olur. Ancak hiç kimse de oturup yazmaz. Ben, yazmaya karar verdim. Okuyucu sonunda takdir eder mi bilemem. Göreceğiz!”

Askeri Hava Lisesi’nde devre arkadaşım, şimdi de meslektaşım Hasan Özgen’de Mavi Direniş için “Yazmayanların, yazmayanların eksiğini örtmek ister gibi,” diyor. Arkadaşını şöyle sunuyor: “'Selamı Çetin, gençliği, mesleği ve umutları çalınanlardan biri; 68 kuşağından ve 12 Mart sonrası darmadağın edilen Türk Silahlı Kuvvetleri'nin bir hava teğmeni...”

Hasan Özgen’in değerlendirmesiyle devam ediyorum: “Hava Harp Okulu'nu aynı sınıfta okuduk 1612 Selami Çetin'i, spor ve okuma tutkusundan anımsarım. Sessiz ama onurlu duruşundan .. Oysa çok daha ötesi varmış. "Mavi Direniş'i okuyunca sadece hep genç kalmış bir teğmeni değil, bir hayat gerillasını, direnmenin ve başarmanın sessiz kahramanını tanıyacaksınız. Aynı anda dürüst ve başarılı bir yazarı da. İddiası olmasa da, yazarlığının altına serilen eşikten olanaksızlıklarla savaşan cesur bir aileyi, yoksulluğun sevgiyle örülen gizli sözleşmesini, tekrarı zor dostlukları ve sistemle bütünleşmiş ihanetleri okuyacaksınız...”

Hasılı Hasan Özgen diyor ki: “Okuyun "Mavi Direniş”i .. Kendiniz kadar, Teğmen Ahmet Nart'ı, Yılmaz Güney'i Mahzuni Şerif’i, Şefkat'ı, Bayan Dolly ve Barış Restaurant'ı Selami Çetin'in kaleminden okuyun. Tadı güzel içeriği birazcık da biz...”

Özgen’in dediği gibi “içeriği biz”, ama buruk... Yukarıda sayılan kişilerin dışında Ziverbey ve Selimiye mahzenlerinde işkence gören yüzlerce kişinin arasında onlarca aynı karavanaya kepçe salladığım ve nöbet tuttuğum arkadaşlarımı da birer birer hatırladım, askeri lise öğrencisi halleri gözleminin önünden geçti. Bir de manevi işkenceler var:

“... Kesekağıdını adeta yutarcasına, bazen de gülerek döne döne okuyordum. Tepemde nöbet tutan askerden saklamam mümkün değildi. İkinci gün ani bir baskınla, biri astsubay ikisi er üç kişi gazete parçalarına el koydular. Hücremi darmadağın edip gittiler. Kese kağıdının başına gelenler, benim başıma gelenlerden daha beterdi. ...”

Selami Çetin’in hayat macerasının Almanya bölümü var ki, oradaki Türklerin tutunabilme çabalarını ve her türlü hallerini görmeniz, duygudaşlık yapmanız mümkün.

Mavi Direniş, çok tatlı, yalın arı, duru ve realist anlatımın ürünü... Çetin’in yaşam macerasında (serüveninde), kendi yaşantımla eşleştirdiğim o kadar çok yer var ki, örneğim ben doğum günümü bilmem. Rahmetli annem gücük ayının başlarıydı derdi. Onun için şubat doğumlu olduğumu sanırım. Ama çok sonraları babamın askerden döndüğünde nisan ayında nüfusa yazdırmış. Selami Çetin anlatıyor:

“...Annemin, Selami Zemheri de doğdu ifadesine babamın cevabı, hayır tam harman zamanı, demesine Teğmen'ken çok gülmüştük...”

Tekrar Hasan Özgen’in değerlendirmesine dönüp şu düşüncesini aktarmak istiyorum:

“Buna bir de Almanya'da ayrıca eğitimini aldığı sosyoloji ve ekonomi bilgisinden süzülen gözlemlerini ekliyor. Yaşadıklarının bireysel bir serüvenden çıkıp toplumsal bir hafızaya dönüşmesini ister gibi...”

Selami Çetin’in amacı ve beklentisi nedir?

“Bu kitap, çam sakızı çoban armağanı, kendini bana yakın hissedenlere, sevdiklerime, ilgi duyanlara ufak bir hediyem, onların beni bir gülümsemeyle anmalarına vesile olsun. Belki de öğretici, düşündürücü yanları da vardır, okuyan kendi kararını versin.”

Gerçek olan o ki; Kültürkent Kuledibi Yayınları arasında çıkan Selami Çetin’in “Mavi Direniş”i pek çok öğretici ve düşündürücü mesajı taşıyor. Okumalı.

 

 

 

 

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
hizmet koşulları.

Yorumlar