YESEVİ YAYINCILIK’TAN ÜÇ KİTAP

2017 yılı Yesevi Yayıncılık için üzüntülü geçti. Su baskını nedeniyle binlerce kitabını hurdaya ayırmak zorunda kaldı. Buna rağmen yaralarını sarıp yeni kitaplarını okuyucularıyla buluşturmaktan geri kalmadı. Yıl içerisinde yayınlanan üç kitaptan kısa kısa söz edeceğim.

 

 

İlk kitabın adı, Yesevi Dostları... Erdoğan Aslıyüce imzasını taşıyan aynı adlı dizi kitaplarının dördüncüsü. Kitap, zamana ve Yesevi Vakfı mekânına ilişkin bir durum tespiti çalışması.

20 Aralık 2009’dan itibaren başlayan ve geleneksel hale gelen Yesevi Dostları Kervanı’nın kahvaltı buluşmaları ve her kahvaltıda ağırlıklı olarak işlenen konuları yansıtıyor. 2016 yılının ilk toplantısı 130. Yesevi Dostları buluşmasıyla başlamış. 18 Aralık 2016’de yapılan 152. Yesevi Dostları toplantısıyla 2016 yılını tamamlamış.

Yesevi Dostları - 4 içeriğinde, gerçekleşen 23 toplantının konuşma özetleri, katılanların listeleri, ikram sahipleri, günün konuşmacısına plaket ve teşekkür belgesi verenlerin fotoğrafları, tüm katılımlarla çekilen fotoğraflar yer alıyor.

Bu arada kitap içeriğinde kırk ambar niteliğinde Yesevî’ye ilişkin bilgiler de bulunuyor. İşte bir kaç cümle:

“Hoca Ahmed Yesevi, Türk boyları ve obaları Arapça ve Farsça bilmedikleri için onlara kendi diliyle yani Türkçe olarak seslenmiştir. .... Türk boy ve oymaklarına "şunu şöyle, bunu böyle yapın" demek yerine yapılması gerekenleri kendi davranışlarıyla anlatmıştır. .....”

Yesevi Yayıncılık’ın ikinci kitabı da Erdoğan Aslıyüce’nin imzasını taşıyor. Türk Tarihinde Yazılmayanlar dizisinin ikinci kitabı. Erdoğan Aslıyüce, Türklük ve Türk dünyasına ilişkin sıkça rastlanılmayan bulunması zor olan bilgileri derleyip toparlayıp, kitap içeriğine yerleştirmiş.

Erdoğan Aslıyüce, amacını şöyle özetliyor: “Bu kitap, konuları bakımından çok çeşitli yerlere değinmiştir. Ama bütün konular fikir namusuna sadık kalınarak yazılmıştır. Birilerini rahatsız etmek için değildir. Ancak üzeri örtülmek istenilen konuların açıklanmasıdır. Bu topraklarda yaşayan herkes bilmelidir ki bu coğrafya tekin değildir. Güçlü ve birlik içinde olmayanlara hayat hakkı tanımaz. ...”

Yesevi Yayıncılık’ın üçüncü kitabı “Petro Terör” adını taşıyor. Uzun ve yorucu araştırmaların sonucunda Bülent Ertem kitaplaştırmış. Bülent Ertem kamuda uzun yıllar Müfettiş ve üst düzey yönetici olarak çalıştı. 1990 yılında itibaren çeşitli gazete ve dergilerde ekonomi, yolsuzluk, terör ve kaçakçılıkla mücadele konularında makaleleri yayımlandı. Yazarın "Kaçakçılık ve Terör Sarmalında Tütün Savaşları" isimli ilk kitabı 2011 yılında yayımlanmıştı.

Erdoğan Aslıyüce’nin sunuş yazısı, “Petro Terör”ün gerçeklerine ayna tutuyor:

“Hiç şüphesiz Dünya’da taş bittiği için Taş Devri sona ermemiştir. Petrol bittiği için de Petrol Devri sona ermeyecektir. Bilim adamları petrolün yerini alacak bir madde keşfedinceye kadar da petrol için yapılan savaşlar hep sürecektir. Birinci Dünya Savaşı ile başlayan petrol savaşları, İki Dünya Savaşından sonra Ortadoğu’da şimdi vesayet savaşları şeklinde devam etmektedir.

Günümüzde küresel güçlere bağlı PKK ve İŞİD gibi taşeron örgütleri finanse etmek için asimetrik savaş taktiğiyle sürdürülen petrol savaşının asıl amacı hedef ülkeleri terör yoluyla bölüp, parçalamaktır.

Türkiye'de yaklaşık 30 yıldan bu yana devam eden PKK terörünü besleyen temel finansal kaynaklardan biri de Ortadoğu petrol bataklığında bölücü örgüt PKK'nın petrol kaçakçılığıdır...”

Bülent Ertem, Susurluk olayını PKK ve petrol kaçakçılığına bağlıyor. Çok ciddi tespitler yaparak sonuca ulaşıyor:

“...... Türkiye'de devlet her nedense pahalı akaryakıtta dünya birinciliğini hiçbir ülkeye kaptırmayarak, ülkemizi dünyanın kaçak petrol cenneti yapıyor. Böylece istemeyerek de olsa bölücü teröre çanak tutuyor. Bize göre; Türk Milletinin bekası ayrılıkçı PKK terörünü finanse eden petrol kaçakçılığın önlenmesine bağlı, bunun yolu da dünya ile uyumlu petrol fiyatlarından geçiyor....”

Yukarıda andığım kitaplardan edinmek isteyenler, 0 212 638 5012 no.lu telefonla veya Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. mail adresiyle iletişim kurulabilir.

 

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
hizmet koşulları.

Yorumlar